Dlaczego kupujemy używane samochody?

Jakie auto kupić? Kupno samochodu używanego? Nowe auto? Używane auto?  Dlaczego samochody są coraz droższe? 
 

Ceny nowych samochodów z roku na rok są coraz wyższe, a niezadowolenie klientów, którzy planują zakup  auta, rośnie. Dlatego właśnie 30% Klientów poszukują auta używanego z Gwarancją, a aż 10% Klientów kupuje tylko auta używane z Gwarancją. 


Świat motoryzacji przez ostatnie lata bardzo się zmienił. Napędy wykorzystywane w pojazdach stają się coraz bardziej przyjazne środowisku i kosztują więcej. Wprowadzane są też liczne rodzaje systemów asystujących kierowcy. To wszystko posiada swoją cenę.

Kiedyś było taniej

Dane udostępnione przez IBRM Samar wskazują, że jeszcze 20 lat temu,  Klienci posiadali możliwość wybierania spośród 35 marek i 216 modeli, a średnia objętość skokowa silnika wynosiła 1,31-litra. Wtedy, średnią cenę samochodu szacowano na 40 097 zł. Dzięki temu więcej osób mogło sobie pozwolić na zakup samochodu prosto z salonu.

Obecnie, te wartości nieco się różnią. Po pierwsze, na rynku jest o 30% więcej marek i prawie 400 modeli, a średnia objętość skokowa silnika wzrosła do 1,58-litra. Przeciętna cena zakupu wzrosła aż trzykrotnie. Powyższe dane jasno pokazują, z jaką dynamiką rynek ewoluuje i wszystko wskazuje na to, że wzrostowa tendencja podwyższania cen będzie się utrzymywać. Dlatego coraz więcej Klientów decyduje się na zakup kilkuletniego, równie dobrego co nowy używanego samochodu. Zobacz, które auta używane są najmniej awaryjne - klik.  Auto używane są dostępne na różnych portalach ogłoszeniowych m.in olx samochody osobowe, otomoto samochody osobowy używane. Jedno jest pewne, auto używane powinniśmy kupić u sprawdzonego Sprzedawcy z Gwarancją Grand, która zapewnia pokrycie kosztów naprawy silnik, skrzyni biegów, turbosprężarki i wiele więcej. Przeczytaj o Gwarancji Grand

Czemu samochody drożeją?

W dużym stopniu jest to skutek wprowadzania coraz bardziej restrykcyjnych norm dotyczących emisji spalin, limitów emitowania do środowiska dwutlenku węgla oraz wytycznych Komisji Europejskiej, których zakres obejmuje obowiązkowe wyposażenie standardowe samochodu.

Wymagania, którym muszą sprostać producenci, w znaczny sposób wpływają na ceny ich produktów. Pokonanie przeskoku pomiędzy normą Euro 5, a obowiązującą Euro 6d-Temp, spowodowało konieczność rozbudowy układów oczyszczania spalin, a co za tym idzie wzrosły koszty produkcji.

 

„Podwyżka cen samochodów nie jest zjawiskiem ekstraordynaryjnym. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest niewątpliwie deprecjacja siły nabywczej pieniądza. Z perspektywy europejskiej nie do zbagatelizowania są również kwestie dotyczące regulacji w zakresie emisji spalin. Rzeczą oczywistą jest, że to klient ostatecznie ponosi koszty badań i innowacji. Pamiętać należy również o krajowych determinantach, do których należy, chociażby kurs walut”.

– komentuje Cezary Spychała, Specjalista ds. TCO w INFO-EKSPERT Sp. z o.o.

 

Obowiązkowe wyposażenie seryjne ma duże znaczenie dla kosztów produkcji. Na przestrzeni ostatnich lat, Unia Europejska wprowadziła szereg wytycznych, do których producenci muszą się dostosować, aby móc wprowadzić model do sprzedaży. Jako przykład można wymienić konieczność stosowania m.in. odbiornika DAB, systemu ESP, e-Call czy czujników ciśnienia w ogumieniu.

 

Wzrost cen, a Pandemia 

Pandemia odcisnęła mocne piętno na producentach samochodów. W drugim kwartale roku została zamrożona duża liczba produkcji, a co za tym idzie zaszła konieczność zmiany polityki sprzedażowej.

Wzrost cen samochodów jest nieunikniony. Wpływa zarówno na kieszenie producentów, jak i Klientów. Dlatego, zamiast planować wzięcie następnego kredytu lub zostawanie w pracy po godzinach, warto zastanowić się nad dużo bardziej przystępną alternatywą, jaką jest samochód używany. Przy wyborze takiego auta, należy pamiętać o dodatkowej Gwarancji, która zapewnia całodobową obsługę, pomoc na drodzę oraz pokrycie kosztów naprawy zgodnie z zakresem gwarancji. 

Jak długo użytkujemy swoje auta? 


 

Jak pokazują statystki przeprowadzone przez Auto Świat - Narodowy Auto Test 2021 prawie 17% kierowców użytkuje auta krócej niż rok. Z czego wynika tak szybka zmiana auta? Niezadowolenie z jazdy, komfortu czy samego wyposażenia? A może poprostu dana marka nam się znudziła? Każdy kierowca chce kupić auto lepsze od poprzedniego. Zobacz jakie wyposażenie auta używanego cenimy najbardziej - klik. 


Każdy kierowca stawiał przed sobą to pytanie, auto nowe czy używane. Jakie auto kupić? Jedno jest pewne, rynek samochodów używanych ciągle rośnie. Auto używane kupione u sprzedzwonego Sprzedawcy z Gwarancją GetHelp.pl chroni nas na wypadek awarii auta. Zapewnia całodobową obsługę, dzięki której nie zostaniesz z problemem sam. Taki spokój ducha często jest decydujący przy zakupie auta. 

 


Zobacz również:
3 rzeczy, które należy zrobić po zakupie auta używanego
Lista aut, które zepsują się jako pierwsze
Od kiedy nie musisz posiadać przy sobie prawa jazdy

Podziel się