3 rzeczy, które należy zrobić po zakupie używanego samochodu - część 2 - ubezpieczenie samochodu

 

Co muszę zrobić po zakupie używanego samochodu? Od czego zacząć? Co trzeba zrobić od razu a co może „chwilę” poczekać? Te pytania bardzo często pojawia się w głowach wielu osób, które zdecydowały się na zakup używanego samochodu. Dlatego też szczegółowo opisujemy 3 rzeczy, które należy zrobić po zakupie używanego samochodu.

  1. Rejestracja i ubezpieczenie samochodu
  2. Wymiana elementów eksploatacyjnych
  3. Rozszerzenie gwarancji
     

W drugiej części poradnika wszystko o ubezpieczeniach – obowiązkowych oraz dobrowolnych.

O tym jakie obowiązki będziemy mieli i w jakim czasie po zakupie one wystąpią zależy w głównej mierze od tego kto był poprzednim właścicielem pojazdu i jaki jest jego status. Co do zasady dzielimy je na dwie grupy: samochody zarejestrowane w Polsce i takie które wymagają pierwszej rejestracji. Drugi przypadek dotyczy pojazdów nowych oraz samochodów używanych sprowadzonych z zagranicy.


Samochody zarejestrowane w Polsce – jeździmy na OC sprzedawcy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nabywca używanego pojazdu może zachować ubezpieczenie OC sprzedawcy. Bez względu n to czy nabywamy samochód od osoby prywatnej, firmy czy też pośrednika, czyli komisu samochodowego sprzedawca ma obowiązek oddać polisę nowemu właścicielowi wraz z innymi dokumentami, które zostają przekazane podczas dokonania transakcji kupna samochodu używanegoPolisa OC to jeden z dokumentów, który jest niezbędny do rejestracji pojazdu (więcej na temat wszystkich dokumentów niezbędnych do rejestracji pojazdu przeczytasz w 1 części poradnika pt. 3 rzeczy, które należy zrobić po zakupie używanego samochodu [część 1]). Z ubezpieczeniem wystawionym jeszcze na nazwisko sprzedawcy nowy właściciel pojazdu zgłasza się do wydziału komunikacji właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania i dokonuje rejestracji samochodu. Jeśli sprzedawca nie posiadał OC bądź kończyło się ono np. w dniu sprzedaży, wówczas kupujący powinien najpóźniej następnego dnia wykupić nowe ubezpieczenie i z już nowym dokonać przerejestrowania. To ważny obowiązek dotyczący wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Poruszanie się samochodem bez ważnego ubezpieczenia OC to w najlepszym przypadku tylko mandat w wysokości 50 pln choć funkcjonariusz drogówki ma obowiązek zgłosić brak OC do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. A tu już kara będzie wynosić od 800 do nawet 6000 pln  i zależeć będzie ona od okresu pozostawania bez wykupionego ubezpieczenia OC. W najgorszym jednak przypadku, gdy nieubezpieczonym samochodem spowodujemy wypadek, będziemy musieli z własnej kieszeni pokryć odszkodowanie. I to zarówno za wyrządzone szkody na mieniu osoby trzeciej, jak i szkody osobowe. A te mogą sięgać setek tysięcy złotych…

Pamiętać należy o tym, że polisa OC przejęta od sprzedawcy samochodu nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres. Jest więc ważna jedynie na czas na jaki została zawarta. Jeżeli sami ubezpieczamy pojazd a polisa została w całości opłacona to po roku wznowi się automatycznie. Jednak w przypadku braku płatności podobnie jak polisy krótkoterminowe sama wygaśnie co może grozić luką w ubezpieczeniu. Wielu kierowców nie wie o tym i wpada w ten sposób w spore kłopoty, gdyż nie zapewnia ciągłości ubezpieczenia. W tym miejscu warto również zauważyć, że na kupującego czeka w tym miejscu pułapka. Wiele osób sprzedających samochód używany zawiera polisę roczną (polisy na krótszy okres dostępne są jedynie dla firm specjalizujących się w sprzedaży używanych samochodów) ale dokonuje tylko częściowej płatności np. jednej z czterech rat. Po zmianie właściciela obowiązek zapłaty przechodzi na nowego nabywcę. Co więc powinniśmy zrobić po zakupie samochodu, który jest zarejestrowany i ubezpieczony w Polsce? Po pierwsze należy sprawdzić, czy polisa została w całości opłacona a samo pytanie należy złożyć do właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Jeśli tak to mamy dwie możliwe opcje działań. Polisę możemy wypowiedzieć i zawrzeć nową na własne dane z uwzględnieniem indywidualnych zniżek np. dodatkowej 20% zniżki, którą otrzymują Klienci GetHelp.pl  lub korzystać z polisy zbywcy do okresu wskazanego w dokumencie polisy. Może się to jednak wiązać z dopłatą do ubezpieczenia, czyli tzw. rekalkulacją wysokości składki.  

Sprzedawca pojazdu powinien zgłosić fakt zbycia pojazdu niezwłocznie po jego sprzedaży firmie ubezpieczeniowej (oraz w terminie 30 dni do Wydziału Komunikacji) w której zawarł polisę. Aby to zrobić wystarczy okazać dokument sprzedaży pojazdu np. w formie wiadomości e-mail.

Sposobów na ubezpieczenie samochodu jest wiele. Tradycyjnie można udać się do placówki agenta ubezpieczeniowego, bezpośrednio do placówki firmy ubezpieczeniowej lub dokonać zakupu przez internet. Druga opcja pozwala na szybkie i łatwe porównanie wielu ofert i wybranie tej najbardziej korzystnej. W przypadku polisy OC zwykle decydować będzie cena oraz prostota zakupu. Jednym z najszybszych sposobów na zakup polisy OC oraz AC jest strona www.GetHelp.pl/OCAC gdzie w ciągu niespełna 3 minut można kupić ubezpieczenie na bardzo korzystnych warunkach. Dodatkowo właściciele samochodów z gwarancją GetHelp.pl dzięki specjalnemu rabatowi mogą skorzystać z dodatkowej 20% zniżki na zakup ubezpieczenia!

 Samochody niezarejestrowane w Polsce – wiele zależy od sprzedawcy

W przypadku samochodów, które nie zostały wcześniej zarejestrowane na terenie RP sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ najczęściej takie pojazdy nie posiadają ważnej polisy OC. Skoro nie są zarejestrowane to nie ma obowiązku ich ubezpieczenia i co oczywiste ze względu na koszty najczęściej go nie posiadają. Podczas zakupu od firmy handlującej używanymi samochodami mamy prawo oczekiwać tego, że w chwili zakupu taką polisę otrzymamy. A jeśli nie to należy ponownie przemyśleć zakup takiego pojazdu lub oczekiwać jego transportu na wskazany przez kupującego adres. Na pewno jednak nie możemy zgodzić się na jazdę takim samochodem, ponieważ za wszystkie szkody odpowiadamy sami własnym majątkiem. Nie przez przypadek ustawodawca wprowadził odpowiedzialność ubezpieczycieli z tytułu OC sprawcy do kwoty 1 0050 milion euro na rzeczach i 5 0210 milionów na osobie.

 

Co do zasady w przypadku zakupu auta niezarejestrowanego w Polsce od firmy mamy do czynienia z jednym z dwóch przypadków:

 

  1.  Polisa roczna – najczęściej w AXA Direct

To roczna polisa OC zwykle nabywana w chwili sprzedaży samochodu. Zwykle firma handlująca samochodami na podstawie umowy już w chwili jej nabycia „zgłasza sprzedaż” pojazdu i wskazuje nowego właściciela jednocześnie podając jego dane ubezpieczycielowi. Od chwili zakupu pojazdu jest więc kalkulowana według stawek nowego właściciela a Ubezpieczyciel nalicza składkę na podstawie danych wskazanych przez sprzedawcę. Bardzo często bez wiedzy o zniżkach nabywcy, co oczywiście ma wpływ na wysokość składki! Taką polisę można kupić na kolejny rok w oparciu o własną historię ubezpieczenia lub bezzwłocznie WYPOWIEDZIEĆ (numer polisy oraz numer kontaktowy widoczny na dokumencie wydrukowanym przez Sprzedawcę) i zawrzeć nowe ubezpieczenie z wykorzystaniem własnych zniżek lub dodatkowej 20% zniżki na polisy OC w GetHelp.pl.

 

  1. Polisa krótkoterminowa – na okres 30 – stu lub 90 – ciu dni

Polisa tzw. krótkoterminowa to specjalny rodzaj polisy ubezpieczeniowej do zakupu której w Polsce upoważnione są jedynie firmy handlująca samochodami – zarówno nowymi jak i używanymi. Polisa wystawiona jest na Sprzedawcę pojazdu i automatycznie wygasa po wskazanym na dokumencie okresie 30 lub 90 dni. Oznacza to, że nie trzeba jej wypowiadać, ale zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem można się na niej poruszać przez wskazany okres. Warto więc zwrócić uwagę na to, kiedy została zawarta i jak długo jest ważna. Wielu Sprzedawców wystawia takie polisy dopiero w chwili sprzedaży auta (wcześniej na własne potrzeby np. w celu dokonania jazdy próbnej) co dla kupujących może oznaczać duże oszczędności. Ubezpieczenie opłacone przez sprzedawcę oznacza, że nowy nabywca ma nawet 3 miesiące na znalezienie najlepszej oferty ubezpieczenia, która uwzględni posiadane zniżki. Dla wielu kupujących, którzy nierzadko na zakup wymarzonych 4 kółek wydają „ostatni grosz” może być to nie lada gratka…


                                                       Pamiętaj!!!

Żadne ubezpieczenie nie chroni Cię na wypadek awarii pojazdu. Taką ochronę zapewnia jedynie dodatkowa gwarancja GetHelp.pl

 

Czytaj więcej tutaj:

☞ Podsumowanie sprzedaży 2018

☞ Aż 52 % aut ulega awarii w ciągu roku!

 

Podziel się