6 FAKTÓW: o czym pamiętać przed urlopem

Urlop nadchodzi wielkimi krokami? Jeśli tym razem zdecydowałeś się na podróż własnym samochodem, pamiętaj, że przed startem warto zadbać o kilka szczegółów, żeby wakacyjny wyjazd nie skończył się koszmarem lata. Nie chcemy cię straszyć i odwodzić od wyjazdu samochodem na wakacje, wręcz przeciwnie – samochód to wolność, jakiej nie daje samolot, pociąg ani autokar. Już po drodze do celu można zwiedzać piękne zakątki, zabrać ze sobą znacznie więcej bagaży a przede wszystkim podróżować w swoim tempie. Jednak do takiej podróży trzeba odpowiednio się przygotować.

 

Oto kilka rzeczy, którymi warto się zająć przed wyprawą.

1. Solidny przegląd najważniejszych podzespołów samochodu

Jeśli wybierasz się w daleką podróż po Europie to najważniejsza rzecz jaką musisz zrobić. Dokładny przegląd najważniejszych podzespołów w serwisie ustrzeże nas przed wieloma problemami w trasie. Zwróć uwagę na elementy eksploatacyjne o których więcej poczytasz TUTAJ.
Mechanicy powinni sprawdzić stan pasków, zawieszenia, hamulców i układu chłodzenia. Jeśli zbliża się termin wymiany oleju, a planujemy długą trasę – wymieńmy go przed wyjazdem, jeśli akumulator dokonuje żywota – lepiej wymienić go teraz niż kupować na szybko nowy w obcym kraju.

2. Sprawdź olej i płyn chłodniczy

Najważniejszy jest poziom oleju. Jeśli na bagnecie zauważysz jego ubytek, uzupełnij brakującą ilość, ale koniecznie użyj oleju tego samego rodzaju. Jeśli jednostka napędowa w Twoim aucie pracuje na oleju np. 10W40, to zaopatrz się właśnie w taką ciecz. Gdy silnik ma już swoje lata i tendencję do konsumpcji oleju, a do przejechania masz np. ponad 1000 kilometrów, spakuj do bagażnika litrowy zapas – na pewno nie zaszkodzi!

Ilość płynu chłodniczego sprawdzamy wtedy, gdy silnik jest zimny. Wówczas jego poziom w zbiorniku powinien znajdować się pomiędzy znakami ‘min’ i ‘max’. Jeśli zauważysz ubytek, uzupełnij go. Podobnie jak w przypadku oleju, dolej tego samego płynu. Nie powinno się mieszać płynów chłodniczych, choć na rynku są już coraz bardziej uniwersalne substancje. W razie wątpliwości, lepiej jedź z tym do mechanika.

 

3. Zabierz zapas żarówek!

W większości państw Unii Europejskiej za niesprawne oświetlenie w samochodzie grozi surowy mandat. Ale nie tylko kary finansowe, lecz przede wszystkim Twoje bezpieczeństwo, powinno zmobilizować Cię do sprawdzenia, czy wszystkie światła działają prawidłowo. Wybierając nowe żarówki upewnij się, jakiego typu oraz mocy oświetlenie stosowane jest w aucie. Choć wydaje się, że wymiana żarówki to czynność banalna, to w przypadku nowoczesnych pojazdów często wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, a w skrajnym przypadku wizyty w warsztacie samochodowym. Pamiętaj też, by przygotowując auto do podróży, zabrać ze sobą zapasowe żarówki. Policjanci w Czechach i na Słowacji mogą to sprawdzić!

 

4. Nie zapomnij o drobiazgach!

Gdy złapie Cię letnia burza w trasie, a nie masz sprawnych wycieraczek, robi się ciężko. Na najbliższej stacji wprawdzie kupisz nowe pióra wycieraczek, ale naszarpiesz się z ich wymianą, stracisz czas i sporo przepłacisz. A mogłeś to sprawdzić przed wyjazdem! Jeśli wycieraczki zostawiają smugi i niedokładnie zbierają wodę z szyby, najwyższy czas je wymienić. Z płynem do spryskiwaczy sprawa jest prosta. Płyn się na pewno przyda, zwłaszcza w długiej trasie.

Przeczytaj też, co warto wiedzieć o klimatyzacji w aucie – przyda się na upalne dni. 

5. Sprawdź przepisy i limity prędkości obowiązujące w danym kraju

Ograniczenia prędkości w krajach Unii Europejskiej mogą różnić się od tych obowiązujących w Polsce. Przed wyjazdem warto sprawdzić jakie przepisy obowiązują w krajach, które planujemy odwiedzić. Różnice mogą dotyczyć także obowiązkowego wyposażenia samochodu, np. kamizelki odblaskowej. W naszym kraju jest to nadal wyposażenie nieobowiązkowe, a wiele państw wprowadziło taki obowiązek i skrupulatnie go egzekwuje. Kamizelka odblaskowa to wyposażenie obowiązkowe w następujących krajach: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Luksemburg, Norwegia,

 

6.  Pamiętaj o ubezpieczeniu, nie tylko osobowym

W przypadku podróży na terytorium innego kraju UE nie trzeba martwić się o dodatkowe polisy od odpowiedzialności cywilnej. Polskie OC jest ważne na terenie całej Unii Europejskiej. Nieco inaczej wygląda to w przypadku wyjazdu poza granice Unii. Tu potrzebna będzie już tzw. zielona karta. Jeśli o tym zapomnisz, będziesz musiał ją kupić na granicy, gdzie słono za nią zapłacisz. Zielona karta będzie ci potrzebna na terenie: Albanii, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Białorusi, Rosji, Turcji oraz Ukrainy. Warto też sprawdzić zakres swojego ubezpieczenia Assistance. W wielu przypadkach ma on ograniczony zasięg i nie zapewnia właściwej ochrony poza Polską. W przypadku awarii, która unieruchomi samochód dobry Assistance pozwoli zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy oraz czasu i energii. Tym bardziej, że wielu z Nas wręcz nie wyobraża sobie zamówienia usługi holowania w języku Greckim czy Chorwackim … 


 

 

Planujesz zakup samochodu na wakacje? Sprawdź:

- 3 rzeczy, które należy zrobić po zakupie używanego samochodu

- Ile dodatkowo może kosztować samochód bez gwarancji GetHelp.pl?

Co zrobić w przypadku awarii na drodze?

 

Nie ryzykuj!
Wybierz samochód z gwarancja GetHelp.pl i miej pewność, że awaria auta nie zniszczy twoich wymarzonych wakacji.

Podziel się