Koniec z wożeniem prawa jazdy ze sobą - znamy termin

Od 5 grudnia nie będzie trzeba wozić ze sobą prawa jazdy, kierowcy będą mogli je mieć w telefonie. Minister Cyfryzacji Marek Zagórski podpisał w piątek 04.09.2020 dokument, dzięki któremu staje się to możliwe.


Resort wskazał, że zmiany są efektem tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Chodzi o ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Ministerstwo przypomniało, że to tam zapisano, iż trzy miesiące po podpisaniu przez Ministra Cyfryzacji odpowiedniego komunikatu - zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy.

Prawo jazdy w telefonie od grudnia

Już od 2 lat Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. A za 3 miesiące będzie można zostawić w domu również prawo jazdy. Jedynym wymogiem będzie wykorzystanie aplikacji mObywatel, gdzie znajduje się moduł mPrawo Jazdy, dzięki któremu będzie można sprawdzić od ręki liczbę punktów karnych jakie posiadamy. W aplikacji jest również moduł mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Znajdują się tam również dane pojazdu takie jak marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i - jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji - w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany, którego potrzeba, by ją uruchomić – mówi Marek Zagórski.
 

Aplikacja mObywatel polecana jest nie tylko kierowcom. To swoisty wirtualny portfel na dokumenty, do którego regularnie dodawane są nowe elementy. Poza mPojazdem jest już tam także m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.


Zobacz również:
☞ 
90% osób nie sprawdza tego przed zakupem samochodu
☞ Gwarancja jest lepsza od rękojmi
☞ Nie komplikujemy prostych rzeczy

Podziel się