Uwaga! To się psuje: pompa wody - jej rola w samochodzie

Do chłodzenia silników spalinowych potrzebna jest ciecz krążąca w układzie między silnikiem a chłodnicą. Aby wprawić w ruch ciecz chłodzącą, potrzebna jest pompa cieczy chłodzącej potocznie zwana pompą wody, która napędzana jest najczęściej paskiem. W zależności od konstrukcji pompę wody zwykle napędza łańcuch rozrządu lub pasek rozrządu ewentualnie pasek wielorokowy. Rzadko występuje natomiast elektryczna pompa wody. Bardzo często pompa jest częścią układu napędu rozrządu, więc powinna być systematycznie wymieniana. 

Pompa wody w samochodzie napełniana jest płynem chłodzącym zwykle ok. 6 litrów. To właśnie ona pompuje i wprawia w ruch ten płyn. Pompa wody jest elementem o prostej konstrukcji, składa się z:

✔ korpusu,

✔ wirnika osadzonego na łożysku,

✔ wspólnego wałka z kołem napędowym.

Czy uszkodzona pompa wody w samochodzie to rzadkości?

Oczywiście, że nie! Przyczyny uszkodzenia to:

⁕ stosowanie niewłaściwego płynu chłodzącego, np. wody, która powoduje korozję wewnątrz i może doprowadzić do zatarcia,

⁕ brak regularnej wymiany pompy wody przez co dochodzi do zużycia wewnętrznych elementów,

⁕ wada fabryczna.

Warto zwrócić uwagę, że kupując używany samochód, nigdy nie mamy pewności, jak serwisował go poprzedni właściciel, a złe serwisowanie może przyczynić się do uszkodzenia pompy wody. Zaleca się wymianę pompy wody wraz z wymianą rozrządu czy paska osprzętu. Dlaczego?  Ponieważ pompa wody w samochodzie jest jednym z kół pasowych, które w wyniku uszkodzenie łożyska może się zatrzymać i spowodować uszkodzenie silnika. Niestety, ale mechanik nie jest w stanie ocenić, w jakim stanie są łożyska, w które wyposażona jest dana pompa wody Objawy potencjalnego problemu to wycieki, które wskazują, że jest problem z uszczelnieniami. Mało tego, jak raz się wyjmie pompę, nie warto jej naprawiać. Trwałość pompy wody jest porównywalna do trwałości rozrządu, dlatego, gdy wymienia się rozrząd, zawsze należy wymienić również pompę wody. Pompa wody w samochodzie to koszt ok. 200 zł - 300 zł, a dzięki regularnej wymianie możemy uniknąć niespodziewanej awarii silnika, którego naprawa może wynieść kilka tysięcy złotych.

                                                

Uszkodzona pompa wody-objawy

Klienci GetHelp.pl zgłaszają różnorakie objawy uszkodzonej pompy wody. Często zgłaszane są wycieki, które spowodowane są usterką uszczelnienia. Jeżeli zauważysz spadek płynu chłodniczego oraz plamę płynu na parkingu warto zgłosić się do mechanika.  Objawy uszkodzonej pompy wody to również hałas pojawiający się z jej okolic. Zaniepokoić powinny także różnego rodzaju zanieczyszczenia na korpusie pompy, tj. korozja czy ślady wycieków trudne do usunięcia. Źle zamontowana pompa też może być przyczyną jej uszkodzenia. Szybko rosnąca temperatura płynu chłodniczego oraz przegrzewanie się silnika oznaczają problem z pompą. Inaczej wyglądają objawy uszkodzonej pompy wody sterowanej elektrycznie, gdyż charakterystyczna jest zwiększona temperatura cieczy chłodzącej oraz komunikat systemu diagnostyki pokładowej.

Pompa wody objawy, których nie możesz zlekceważyć

Objawy uszkodzonej pompy wody mogą nie mogą zostać zlekceważone. Jeżeli zauważysz duże wahania temperatury w swoim aucie, nie ignoruj tego. Jazda z uszkodzoną pompą wody może doprowadzić do przegrzania silnika, co spowoduje zatarcie i zniszczenie silnika! A koszt naprawy silnika jest naprawdę wysoki.

Dlatego warto kupić samochód z gwarancją GetHelp.pl i nie martwić się o naprawę samochodu. Warto wybrać pakiet, który ma w swoim zakresie wymianę pompy wody np. Premium, Premium Plus i nie martwić się koszt naprawy. GetHelp.pl pokryje zarówno koszt naprawy jak i części. Twoje auto zatrzyma się na drodze i nie będziesz mógł dalej jechać? Zgłoś awarię samochodu do GetHelp.pl a samochód zostanie przeholowany do warsztatu i naprawiony w ramach pakietu. Pamiętaj, jak kupować samochód, to tylko z gwarancją GetHelp.pl.

 

Przeczytaj także:

 Spokojnie, to tylko awaria! Manualna skrzynia biegów - nie panikuj, przeczytaj.

 Spokojnie, to tylko awaria! Awaria silnika - nie panikuj, przeczytaj.

 Turbosprężarka - jak działa i jakie są objawy awarii?

Podziel się