Uwaga! To się psuje: pompa wody - jej rola w samochodzie

Do chłodzenia silników spalinowych potrzebna jest ciecz krążąca w układzie między silnikiem a chłodnicą. Aby wprawić w ruch ciecz chłodzącą, potrzebna jest pompa cieczy chłodzącej potocznie zwana pompą wody, która napędzana jest najczęściej paskiem. W zależności od konstrukcji pompę wody zwykle napędza łańcuch rozrządu lub pasek rozrządu ewentualnie pasek wielorokowy. Rzadko występuje napęd elektryczny. Bardzo często pompa wody jest częścią układu napędu rozrządu, więc powinna być systematycznie wymieniana. 

Pompa wody napełniana jest płynem chłodzącym zwykle ok. 6 litrów. To właśnie ona pompuje i wprawia w ruch ten płyn. Pompa wody jest elementem o łatwej konstrukcji, składa się z:

✔ korpusu,

✔ wirnika osadzonego na łożysku,

✔ wspólnego wałka z kołem napędowym.

Czy pompa wody może się popsuć?

Oczywiście, że może! Powodami uszkodzenia są:

⁕ stosowanie niewłaściwego płynu chłodzącego, np wody, która powoduje korozję wewnątrz i może doprowadzić do zatarcia,

⁕ brak regularnej wymiany pompy wody przez co dochodzi do zużycia wewnętrznych elementów,

⁕ wada fabryczna.

Warto zwrócić uwagę, że kupując używany samochód, nigdy nie mamy pewności, jak serwisował go poprzedni właściciel, a złe serwisowanie może przyczynić się do awarii pompy wody. Zaleca się wymianę pompy wody wraz z wymianą rozrządu czy paska osprzętu. Dlaczego?  Ponieważ pompa wody jest jednym z kół pasowych, które w wyniku uszkodzenie łożyska może się zatrzymać i spowodować uszkodzenie silnika. Niestety, ale mechanik nie jest w stanie ocenić, w jakim stanie są łożyska w pompie. Może jedynie po wyciekach stwierdzić, że jest problem z uszczelnieniami. Mało tego, jak raz się wyjmie pompę, nie warto jej naprawiać. Trwałość pompy wody jest porównywalna do trwałości rozrządu, dlatego, gdy wymienia się rozrząd, zawsze należy wymienić również pompę wody. Koszt wymiany pompy wody to ok. 200 zł - 300 zł a dzięki regularnej wymianie nie spowoduje się awarii silnika, którego naprawa może wynieść kilka tysięcy złotych.

                                                

Jakie są objawy uszkodzenia pompy wody?

Klienci GetHelp.pl zgłaszają różnorakie objawy uszkodzenia pompy wody. Często zgłaszane są wycieki, które spowodowane są uszkodzeniem uszczelnienia. Jeżeli zauważysz spadek płynu chłodniczego oraz plamę płynu na parkingu warto zgłosić się do mechanika.  Przed uszkodzeniem pompy można zaobserwować hałas pojawiający się z jej okolic. Zaniepokoić powinny również różnego rodzaju zanieczyszczenia na korpusie pompy, tj. korozja czy ślady wycieków trudne do usunięcia. Źle zamontowana pompa też może być przyczyną jej uszkodzenia. Szybko rosnąca temperatura płynu chłodniczego oraz przegrzewanie się silnika oznaczają problem z pompą. Inaczej jest w przypadku pomp sterowanych elektrycznie, objawami awarii są: zwiększona temperatura cieczy chłodzącej oraz komunikat systemu diagnostyki pokładowej.

Ważne jest, by nie lekceważyć objawów awarii pompy  wody. Jeżeli zauważysz duże wahania temperatury w swoim aucie, nie ignoruj tego. Jazda z uszkodzoną pompą wody może doprowadzić do przegrzania silnika, co spowoduje zatarcie i zniszczenie silnika! A koszt naprawy silnika jest naprawdę wysoki (więcej o naprawie silnika).

Dlatego warto kupić samochód z gwarancją GetHelp.pl i nie martwić się o naprawę samochodu. Warto wybrać pakiet, który ma w swoim zakresie wymianę pompy wody np. Premium, Premium Plus i nie martwić się koszt naprawy. GetHelp.pl pokryje zarówno koszt naprawy jak i części. Twoje auto zatrzyma się na drodze i nie będziesz mógł dalej jechać? Zgłoś awarię samochodu do GetHelp.pl a samochód zostanie przeholowany do warsztatu i naprawiony w ramach pakietu. Pamiętaj, jak kupować samochód, to tylko z gwarancją GetHelp.plsmiley

 

Przeczytaj także:

 Spokojnie, to tylko awaria! Manualna skrzynia biegów - nie panikuj, przeczytaj.

 Spokojnie, to tylko awaria! Awaria silnika - nie panikuj, przeczytaj.

 Turbosprężarka - jak działa i jakie są objawy awarii?

Podziel się