17 zmian w rękojmi w 2023 roku

“Nowy rok – nowa ja”. W taki sposób 1 stycznia 2023 przywitała nas rękojmia. Większość przepisów została przeniesiona z Kodeksu Cywilnego do ustawy o prawach konsumenta wraz ze zmianami. Nowości zazwyczaj skutkują zamieszaniem i pytaniami tym bardziej jeśli są to zmiany w prawie, które obowiązują każdego sprzedawcę samochodów używanych w Polsce.
Do tej pory zgłoszenie reklamacji z tytułu rękojmi polegało na tym, że Klient wybierał żądanie (np. obniżenie ceny lub odstąpienie od umowy) a Sprzedawca mógł wykorzystać swoje kontruprawnienie (np. naprawa pojazdu). Teraz hierarchia roszczeń Klientów została uporządkowana. To tylko jedna z co najmniej 17 zmian ważnych dla Sprzedawców.
Zauważyliśmy, że nowe przepisy sprawiają problem w obsłudze reklamacji i sprzedaży pojazdu. Na wielu forach internetowych i grupach na Facebooku widzimy pytania sprzedawców dotyczące “Nowej rękojmi”. Oprócz tego pojawia się wiele mitów o prawach Klientów i sprzedawców, które ciężko zweryfikować, czy są prawdziwe. W Internecie trudno znaleźć jakiekolwiek webinary, szkolenia czy artykuły na temat nowej rękojmi dla Sprzedawców samochodów, a jeśli już takie są to zwykle trwają bardzo długo, a stosowany w nich język jest mało zrozumiały dla zwykłego człowieka.
Raz na trzy tygodnie opublikujemy informację o jednej zmianie, co pomoże Ci zdobyć wiedzę jak było, jak jest i co to oznacza dla Sprzedawców, dzięki której sprawnie i szybko obsłużyć reklamacje od Klientów. Ponieważ przepisy dotyczące rękojmi są obszerne, a przyswojenie prawniczego języka jest trudne w naszych materiałach skupimy się, aby zmiany wyjaśnić zrozumiale, prostym językiem i opisać tylko te, które są bardzo ważne dla sprzedawców samochodów.
Dla tych, którzy chcą poznać skuteczne metody obsługi reklamacji przygotowaliśmy e-booka oraz e-booka + szkolenie, które przygotują sprzedawców do bezpiecznej sprzedaży pojazdu, pomogą samodzielnie obsłużyć reklamację albo przekierować obsługę reklamacji do GetHelp.pl w ramach Autorskiego Procesu Obsługi Gwarancji. 
 
Chcesz poznać skuteczne metody obsługi reklamacji?

 

 
Poznaj kolejne zmiany w rękojmi. Wejdź w zakładkę ”prawo” na naszym blogu.
1. Domniemanie niezgodności towaru z umową - wydłużenie domniemania niezgodności towaru z umową do 2 lat od momentu wydania pojazdu kupującemu.- JUŻ DOSTĘPNY
2. Odbiór pojazdu od Klienta - 25 stycznia 2023 
3. .................................... - 8 lutego 2023 
 
 
 

Podziel się