Co należy sprawdzić w samochodzie po wakacjach?

Powrót po wakacjach jest trudny. Pomimo trudności z ponownym przyjściem do pracy, pamiętajcie, żeby sprawdzić stan swojego samochodu po wakacyjnych podróżach. Dlaczego jest to takie ważne? Po to, aby mieć pewność, że jest on sprawny i gotowy do dalszego użytkowania. Kiedy my zdrowo odpoczywaliśmy, nasze pojazdy bardzo ciężko pracowały. Czy w takim przypadku nie zasłużyły one na odrobinę uwagi? Niektóre usterki nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a mogą w późniejszym czasie dać o sobie znać i to jeszcze w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego po dłuższej podróży jednak warto sprawdzić stan techniczny pojazdu. Może to nas uchronić przed poważnymi usterkami, które mogą się okazać jeszcze bardziej kłopotliwe gdy mamy codzienne obowiązki na głowie.

 

Czego powinien dotyczyć taki przegląd po wakacjach?

 

  • Sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych i ich uzupełnienie.

  • Zweryfikowanie stanu opon.

  • Ocena sprawności świateł.

  • Ocena stanu zawieszenia.

  • Zbadanie sprawności układu hamulcowego.

 

Zwróćcie również uwagę na stan lakieru samochodu. Czy pojawiły się nowe odpryski, rysy, wgniecenia lub inne uszkodzenia, które mogły zostać spowodowane przez nieuważne pakowanie bagażu do samochodu, nieuważne parkowanie, otwieranie drzwi przez kierowcę czy pasażera naszego lub innego auta itp. Dbanie o karoserie pozwoli nam na reagowanie w odpowiednim czasie na rdzę lub na jej zapobieganie.

 

Najlepiej zacząć od stanu płynów!

 

Aby zacząć sprawdzać płyny najpierw należy sprawdzić jak wiele kilometrów przejechaliśmy na wakacjach. Przemierzone kilometry mogły znacznie przyspieszyć termin wymiany oleju. Większość pojazdów wymaga zmiany go co 10-15 tysięcy kilometrów. Po wakacjach najczęściej okazuje się, że ten czas właśnie nadszedł. Taką czynność w naszym pojeździe możemy dokonać samodzielnie, ale jest do tego potrzebny dostęp do kanału serwisowego oraz naczynie, do którego przelejemy stary olej, przy wymianie nie zapominajmy również o wymianie jego filtru. Jeżeli nie jesteśmy w stanie dokonać takiej wymiany samodzielnie należy zwrócić się z tym do specjalisty, nie jest to droga usługa, a często jest wykonywana gratisowo. Kolejnym płynem obowiązkowym do sprawdzenia jest stan płynu chłodniczego, który powinien mieścić się w granicach MAX i MIN znajdującymi się na zbiorniku wyrównawczym. To samo działanie dotyczy płynu hamulcowego! Na koniec najczęściej pomijany płyn czyli ten do spryskiwaczy. Jest to banalne, ale przypomina nam się o nim dopiero w momencie kiedy go zabraknie. Więcej informacji o wymianie płynów eksploatacyjnych w samochodzie znajdziesz w artykule “Jak dbać o samochód?”.  

Klucze płaskie samochodowe przy silniku

 

Przyjrzyjmy się kołom! Jak często sprawdzać ciśnienie w oponach samochodowych?

 

Ciśnienie w kołach powinno się kontrolować co drugie tankowanie. Sprawdzenie powietrza w oponach po wyjeździe wakacyjnym to konieczność. Ciśnienie w oponach jest wrażliwe na wszelkiego rodzaju zmiany temperatury, szczególnie na upały. Kolejnym czynnikiem powodującym zmiany ciśnienia jest zwiększenie obciążenia w samochodzie. To właśnie z tego powodu najczęściej ulatuje powietrze, a przez to gorzej nam się prowadzi pojazd, szybciej zużywamy opony oraz zwiększamy zużycie paliwa. Nie zapominajmy, że koło zapasowe również powinno być idealnie napompowane aby w razie konieczności spełniało swoją rolę tak jak należy. Poszukajmy dziur, ubytków albo uszkodzeń nie tylko opony, ale i felgi. Objawy krzywych felg to m.in. drżenie kierownicy przy wyższych prędkościach. Sprawdźmy jeszcze stan bieżnika – czy jest go wystarczająco dużo i czy gumy zużywają się równomiernie.

Bieżnik opony samochodowej

 

Czas na światła w samochodzie!

 

Zerknijmy, czy wszystkie światła świecą prawidłowo. Jeżeli zmieniliśmy ustawienia reflektorów z powodu większego obciążenia (np. jechaliśmy z rodziną na kilkudniową wycieczkę, a zazwyczaj jeździmy sami) należy przywrócić ich pozycję, aby nie oślepiać innych kierowców. Pozycję reflektorów reguluje się zazwyczaj małym pokrętłem przy włączniku świateł.

Gdy podczas trasy wakacyjnej przepali nam się żarówka, zazwyczaj wymieniamy ją w pośpiechu. Przy powakacyjnym przeglądzie sprawdźmy, czy nowe żarówki zostały poprawnie umieszczone oraz czy reszta żarówek jest nie przepalona.

Przegląd żarówki w lewym reflektorze samochodowym

 

Jak sprawdzić zawieszenie samochodu? Czas podnieść auto!

 

Wizyta w warsztacie raczej nas nie ominie. Warto zjechać na stację kontroli pojazdów. Wejdźmy pod nasz pojazd lub zaufajmy fachowcowi i poszukajmy czy nie ma żadnych luzów w zawieszeniu. Są takie, które da się wyczuć od razu i to już w czasie jazdy, natomiast istnieją takie, które mogą jeszcze nie być tak mocne, a przecież lepiej zapobiegać niż leczyć. Zobaczmy czy:

 

  • nie ma wycieków oleju z amortyzatorów,

  • innych wycieków,

  • jest prawidłowa geometria i zbieżność.

 

Pamiętajmy, że samochód z zadbanym zawieszeniem jest o wiele bardziej bezpieczny! Gdy sprawdzimy powyższe, popatrzmy na hamulce. Nie oszukujmy się, są one jednym z ważniejszych elementów w samochodzie. Upewnijmy się, że nasze klocki, tarcze czy ewentualnie bębny, jeżeli pojazd takowe posiada, są w stanie nadającym się do jazdy. Jeżeli w czasie hamowania nie odczuwamy bicia, nie słyszymy szurania lub innych niepokojących odgłosów, samochód ściąga na jedną ze stron, świeci się kontrolka ABS to znak, że czas odwiedzić mechanika.

 

Dobrą praktyką jest wyłączenie na chwilę radia podczas jazdy i wsłuchanie się w samochód, czy nie wydaje on niepokojących dźwięków.

 

Przejdźmy teraz do tych lżejszych spraw!

 

Warto zadbać o czystość naszego auta. Zacznijmy od środka. Tu przyda się mały pomocnik jakim jest odkurzacz. Pozbądźmy się piasku z plaży, resztek jedzenia, kurzu itp.. Wytrzepmy dywaniki i przemyjmy plastiki. I co? Wygląda on lepiej? No jasne, że tak! Takie drobne rzeczy, a sprawią, że przyjemniej będzie nam się jeździło.

 

Kiedy już uporamy się ze środkiem, przejdźmy na zewnątrz. Zmywając muchy i inne owady z maski i zderzaka nie kierujmy w ich stronę silnego strumienia z myjki ciśnieniowej czy z węża ogrodowego. W ten sposób możemy tylko uszkodzić lakier. Zdecydowanie lepiej opryskać go delikatnie wodą, a już idealnie gdybyśmy zakupili do tego celu odpowiedni preparat. Umyjmy szyby z obu stron! Wyczyśćmy lub wymieńmy wycieraczki (być może jest w nich coś co może porysować naszą szybę).

 

Po wykonaniu wszystkich opisanych czynności możemy być pewni, że nasze auto jest w dobrym stanie technicznym. A jeżeli po przeglądzie my lub mechanik stwierdzimy, że auto wymaga zbyt dużo napraw to jest to idealny pretekst do poszukania nowego samochodu. Nowy nie znaczy drogi. Pamiętaj o korzyściach zakupu używanego samochodu z gwarancją.

Ręka wystająca z samochodu z kciukiem do góry - gestem ok.

Podziel się