Co zrobić w przypadku awarii na drodze?

Awaria na autostradzie…Co zrobić ?
Wielu kierowców, szczególnie „świeżych” lub „niedzielnych” nie wie jak radzić sobie z awarią auta na autostradzie. A co gorsze jak radzić sobie w przypadku unieruchomienia auta na autostradzie. 

-   kosz holowania z autostrady waha się w kwocie od 250 pln do nawet 600 pln
- podstawą zabezpieczenia auta z awarią na autostradzie jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odległości 100 metrów za pojazdem


Podstawą każdej gwarancji GetHelp.pl jest Auto Assistance. Nawet garancja podstawowa w swoim zakresie ma assistance w ramach, którego GetHelp.pl pokrywa koszty holowania do kwoty 250 pln. Dlatego gwarancja GetHelp.pl jest niezbędna dla auta używanego.
Ale co zrobić, gdy auto odmawia posłuszeństwa na autostradzie? Wtedy najczęściej wpadamy w panikę, bo nikt z nas nie lubi takich zdarzeń. Co robić, gdy stwierdzimy, że nie możemy dalej jechać autem? Warto poznać kilka najważniejszych porad, aby poradzić sobie w trudnych sytuacjach i nie przysparzać sobie więcej zmartwień.

Jak wiadomo, na autostradach obowiązuje zakaz zatrzymywania i postoju pojazdów, ponieważ występuje tam bardzo duże natężenie ruchu, a prędkości samochodów wynoszą średnio 120-150 km na godzinę. W takich warunkach hamowanie lub cofanie jest niezwykle niebezpieczne i może skończyć się bardzo źle, a nawet śmiertelnym wypadkiem. Jeśli auto odmawia posłuszeństwa, warto czym prędzej zjechać na pas awaryjny.


Jak postępować w przypadku awarii?

1)Jeśli twój samochód zepsuje się na autostradzie, przede wszystkim zacznij od wystawienia trójkąta ostrzegawczego w odległości 100 metrów za pojazdem

2)Wychodząc z auta pamiętaj, aby wcześniej założyć kamizelkę odblaskową i poruszać się po drugiej stronie barierek energochłonnych

3)Przed wezwaniem pomocy drogowej zawiadom o nieplanowanym postoju zarządce drogi – numer alarmowy znajdziesz na bilecie autostradowym

Warto wiedzieć, że za złe oznakowanie auta na pasie awaryjnym lub brak trójkąta ostrzegawczego w miejscu zdarzenia, grozi nam mandat w wysokości nawet 300 pln. Nie zapomnijmy włączyć świateł awaryjnych, które ostrzegą innych kierowców o awarii.

Zawiadomienie zarządcy autostrady
Jeśli jesteś już bezpieczny, a auto odpowiednio oznakowane, możesz wezwać pomoc oraz zawiadomić o nieplanowanym postoju zarządcę autostrady. O tej drugiej czynności kierowcy dość często zapominają, a to błąd. Służby drogowe opiekujące się danym odcinkiem autostrady przyjadą i zabezpieczą pachołkami miejsce awarii auta.
O taką pomoc można poprosić pod numerem centrum alarmowego. Numery telefonów znajdują się zwykle biletach autostradowych lub przydrożnych tablicach, a także na stronach internetowych zarządcy drogi.

Można jechać z usterką?
Niekiedy dochodzi do awarii pojazdu, ale niekoniecznie do jego całkowitego unieruchomienia. Można więc kontynuować jazdę do najbliższego zjazdu i tam bezpiecznie poczekać na pomoc drogową. Podczas takiej awarii należy skorzystać z pasa awaryjnego. Minimalna, zalecana prędkość na autostradzie to 40 km/h. Wolniejsza jazda może być uznana za zachowanie niebezpieczne lub utrudnianie ruchu innym pojazdom.

Ile może kosztować holowanie samochodu z autostrady? 
Z gwarancją GetHelp.pl takie holowanie może być dla Ciebie bezproblemowe. Możesz skorzystać z aplikacji mobilnej iHelp i samodzielnie wezwać pomoc drogową a koszty holowania zostaną pokryte przez GetHelp.pl.  A co jeśli nie posiadasz gwarancji GetHelp.pl? Koszty usługi pomocy drogowej mogą sięgać kwoty od 250 pln nawet do 600 pln, wszystko zależy od miejsca awarii oraz odcinka trasy do przewiezienia auta. Z gwarancją GetHelp.pl nawet awaria na autostradzie staje się o mniej straszna.

 

Czytaj więcej tutaj:

 GetHelp.pl nie śpi ! Zawsze pomaga!

☞ GetHelp.pl ma najlepszą sieć warsztatów.

☞ Uwaga! To się psuje: holowanie - całodobowy Assistance z GetHelp.pl

Podziel się