Zmiany w rękojmi od 2023 - zmiana 5 "Niedozwolone zapisy na Fakturze"

Oto wybrane zapisy, które mają „chronić” Sprzedawców samochodów przed reklamacjami. Przygotowali je prawnicy, a zdjęcia mamy dzięki uprzejmości naszych Partnerów.

Nie byłoby w nich nic dziwnego, gdyby nie to, że są niezgodne z prawem oraz nie chronią sprzedawców. 

Jak zmieniły się przepisy? 

Do tej pory Sprzedawca mógł zapisać na Fakturze, że Klient otrzymał rabat na uszkodzoną turbosprężarkę i w ten sposób ograniczyć swoją odpowiedzialność z tytułu rękojmi. Od 1 stycznia 2023 każda niezgodność towaru z umową musi zostać wyraźnie i odrębnie zaakceptowana przez Konsumenta. Zapisy na Fakturze nie są już akceptowane. 
 

Co to oznacza dla Sprzedawcy samochodów używanych? 

 
Po pierwsze Sprzedawca musi opisać każdą niezgodność towaru z umową, jeśli chce w jakikolwiek sposób zabezpieczyć się przed rękojmią. Po drugie, aby zabezpieczenie było skuteczne musi zostać wyraźnie zaakceptowane przez Klienta (czytelnym podpisem) oraz odrębnie (na innym dokumencie niż dokument sprzedaży). Personalizowane dokumenty do bezpiecznej sprzedaży samochodu uzyskasz biorąc udział w szkoleniu “Rękojmia? Wybierz spokój!”. Wystarczy kliknąć w obrazek poniżej i poznać koncepcję Autorskiego Procesu Obsługi Reklamacji, aby skutecznie chronić się przed reklamacjami. 

Podziel się