Dlaczego nie warto bać się kupna samochodów powypadkowych?

Poszukując samochodu z drugiej ręki, w naszej głowie rodzą się wszelkiego rodzaju niepewności. Już na początku zadajemy serię pytań o historię pojazdu, by przypadkiem nie naciąć się na auto po poważnych kolizjach. Warto również przy zakupie takiego pojazdu sprawdzić numer VIN. Chcielibyśmy podkreślić, że nie wszystkie uszkodzenia można naprawić oraz nie wszystkie uszkodzenia nadwozia są groźne. Dobrze jednak jest przed zakupem zdecydować się na kompletne oględziny w serwisie. Wszystko jest zależne od zakresu uszkodzeń i w jaki sposób zostały one naprawione.

Tanio, szybko i dobrze? Ten cały zestaw jest niemal niemożliwy. 

Jeśli przy zakupie takiego auta decydujemy się na naprawę w serwisie samochodowym, to należy pamiętać, że można wybrać jednocześnie tylko dwie opcje z trzech:

  • tanio
  • szybko
  • dobrze

Nie da się połączyć tych trzech rzeczy. Jeśli chcemy coś dobrze i tanio to trzeba się liczyć, że nie będzie to szybko. Jeżeli wybierzemy szybko i dobrze to nie będzie tanio. Natomiast kiedy zdecydujemy się na pakiet tanio i szybko to niestety ale nie zostanie robota wykonana dobrze. Dlatego należy się zastanowić na czym nam najbardziej zależy.

 
Wgniecenie po wypadku z przodu samochodu z lewej strony
 

Co jest najważniejsze przy naprawie samochodu powypadkowego? 

Często zdarzają się sprzedawcy którzy naprawiają pojazdy metodą garażową, tzn. że mają one za zadanie przywrócić pierwotny wygląd auta. Problem pojawia się przy tym później, kiedy amatorska auto naprawa daję się we znaki, czyli lakier zmatowieje, pojawi się rdza czy zaczną wychodzić inne skutki amatorskiego naprawiania auta. Natomiast część uszkodzeń nie powinna dyskwalifikować danego auta.

Aby mieć pewność czy zakup będzie opłacalny, konieczne jest rozeznanie się jakie rzeczy wymagają naprawy. Często są to powierzchowne uszkodzenia, a czasem będzie sporo do zrobienia na przykład takie uszczerbki jak: wymiana części, naprawa elektroniki, naprawa szyb samochodowych itp. które mogą generować niemałe koszty. 

 
 
Dokręcanie śruby silnika samochodowego
 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze warsztatu samochodowego, który naprawi samochód powypadkowy?

 

Warsztat samochodowy to jedyne miejsce, które jest odwiedzane przez wszystkich posiadaczy pojazdów. Decydując się zakupić samochód, trzeba liczyć się, że prędzej czy później będziemy musieli udać się do warsztatu samochodowego. Samochody niestety na skutek eksploatacji niszczą się, części zużywają, a także trzeba przeprowadzać okresowe wymiany olejów, płynów czy też zmieniać opony.Nie da się ukryć, że warsztat samochodowy jest miejscem, do którego niechętnie się zgłaszamy .Dlatego  warto jednak wiedzieć w jaki sposób go wybrać w przypadku kiedy nie mamy jakiegoś sprawdzonego. Dowiedzmy się  na co zwrócić uwagę przy wyborze warsztatu samochodowego? Mechanik naprawia samochód leżąc pod nim w warsztacie samochodowym

 
Przy wyborze nie należy kierować się ceną świadczonych usług. Cena jest bardzo ważnym elementem ale nie świadczy ona o jakości wykonanych napraw. 
 
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę czy w warsztacie znajduje się profesjonalny i w zadbanym stanie specjalistyczny sprzęt jak i wykwalifikowany i doświadczony mechanik. Oczywiście nie chodzi o posiadanie najnowocześniejszych maszyn prosto od producenta, a posiadanie takiego sprzętu nie oznacza, że mechanik posiada umiejętności posługiwania się nim, lecz o posiadanie podstawowych sprzętów, potrzebnych np. do naprawy podwozia samochodu, czy też pozwalających na naprawę wydechu. Profesjonalizm i wiedza w każdym zawodzie nie zawsze chodzą w parze z posiadanym tytułem zawodowym, a mechanika pojazdowa jest złożona i skomplikowana oraz bardzo często wymaga odpowiednich narzędzi warsztatowych czy technologicznych urządzeń, którymi umie się posługiwać. A takie rzeczy mogą wiedzieć jedynie profesjonaliści którzy wiedzą, że muszą inwestować w swój warsztat, który gwarantuje precyzję i dokładność napraw. Ponadto umożliwia diagnostykę samochodową na najwyższym poziomie i efektywne zlikwidowanie nawet nietypowej usterki.
 

Kolejną ważną rzeczą jaką należy się kierować podczas wybierania warsztatu jest jego bogata oferta. Dlaczego jest to takie ważne? Bardzo często naprawa samochodu wiąże się z koniecznością wykonania kilku czynności niekoniecznie związanych z tym samym aspektem technicznym. Warto zatem szukać miejsc, które w swojej ofercie posiada pełen zakres napraw. Dobrze jest wybierać zakład, w którym świadczone są usługi blacharskie, lakiernictwo czy serwis klimatyzacji. Im więcej dana firma ma do zaoferowania, tym z większej ilości możemy skorzystać, nie szukając innych specjalistów. Dzięki temu oszczędzimy czas i otrzymamy kompleksową pomoc w jednym miejscu.

 
Zaufany mechanik w obecnych czasach jest na wagę złota. W związku z tym przy wyborze warsztatu dobrze jest przeczytać opinie jakie krążą na jego temat w internecie, wśród znajomych czy rodziny. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemności i strat finansowych. 
 

Na koniec dodamy tylko, że kiedy zdecydujemy się na jakiś warsztat to powinniśmy naprawiać swój samochód w tym jednym miejscu oraz także u tego samego mechanika. Dzięki temu uda nam się zachować ciągłość, która jest bardzo ważna. Konkretny specjalista będzie znać już nasz samochód i będzie wiedział doskonale w jakim jest stanie i na co zwracać uwagę naprawiając go.

 

Czy opłaca się kupić auto powypadkowe?

Jak rozpoznać czy opłacalne będzie kupno uszkodzonego samochodu? Przede wszystkim niezbędna do tego będzie fachowa wiedza. Jeśli nie jesteśmy w tej dziedzinie ekspertem lub mamy co do tego wątpliwości, najlepiej w takim przypadku skorzystać z pomocy fachowca. Możliwe jest również zwrócenie się po poradę do znajomego mechanika, serwisu samochodowego czy rzeczoznawcy. Jeżeli po całkowitych oględzinach okaże się, że koszty naprawy nie przewyższają wartości auta, a sam pojazd nie posiada szkód, które po naprawie nie będzie niebezpieczne poruszanie się nim, zakup auta będzie całkowicie opłacalny.

 
Ręczne polerowanie tylnej lampy samochodowej

Podziel się