Samochód z silnikiem benzynowym - co warto wiedzieć przed zakupem?

Zakup używanego samochodu to nie lada wyzwanie, wymagające od kupującego rozwagi i dokładności. Na szczęście dzisiaj mamy do dyspozycji wiele narzędzi i metod, które umożliwiają dokładne sprawdzenie pojazdu przed zakupem. Jak kupić dobre auto używane, możesz przeczytać  . Wielu Klientów, którzy decydują się na zakup auta, zapomina jednak o kluczowych aspektach, które mogą wpłynąć na ich zadowolenie z zakupu wymarzonego auta. Często pomijają oni sprawdzenie awaryjności wybranego modelu oraz zrozumienie, jak odpowiednio o niego dbać, co może prowadzić do nieprzyjemnych niespodzianek i dodatkowych kosztów. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak dbać o silnik spalinowy żeby uniknąć potencjalnych problemów.

Nabywając samochód używany możesz uchronić się przed niespodziewanymi kosztami wybierając Gwarancję na auto używane, która pokryje koszty naprawy silnika. Wybierając Gwarancję GetHelp.pl Klient ma również  możliwość rozszerzenia swojej Gwarancji oraz zwiększenia kwoty naprawy. O podzespołach objętych Gwarancją możesz poczytać 

 

Zalety i wady silnika benzynowego

Stojąc przed wyborem używanego samochodu zastanawiamy się, jakie będzie dla nas najlepsze „serce pojazdu”. Wielu z nas decyduje się na wybór auta z silnikiem benzynowym. Dlaczego? Jakie są wady i zalety silnika benzynowego?

Zalety silnika benzynowego:

- możliwość instalacji LPG

- wyższy komfort jazdy, mniej drgań 

- łatwiejsze uruchomienie przy niższych temperaturach

- naprawa i części do silnika benzynowego są tańsze niż w przypadku innych rodzajów silników

- szybciej osiąga optymalną temparaturę dzięki czemu jest lepsze na "krótkie" trasy, np. jazdę po mieście

 

Wady silnika benzynowego:

- silnik benzynowy jest mniej wydajny na długich trasach,

- samochody z sinikami benzynowymi cechuje wyższe zużycie paliwa,

- silniki mniej trwałe niż diesel, przy większym przebiegu narażone na częstsze awarie

- silniki benzynowe wymaga częstszej kontroli np. układu zapłonowego, zalecana jest regularna wymiana świec zapłonowych w celu sprawnego uruchamiania i wydajności

- silniki benzynowe posiadają niższy moment obrotowy niż np. diesle, co oznacza, że gorzej radzą sobie z pokonywaniem oporu podczas jazdy
 

Który silnik jest najmniej awaryjny? 

Statystyka została przeprowadzona na podstawie obsłużonych awarii przez GetHelp.pl i pokazuje prawdopodobieństwo awarii silnika w zależności od rodzaju używanego paliwa. Wynika z niej, że:

  • Diesel (16,2%): silniki diesla są mniej awaryjne, jednak nie są one całkowicie pozbawione ryzyka awarii. Częściej dochodzi w nich do awarii osprzętu silnika, m.in. turbosprężarki, układu wtryskowego

  • Benzyna (23,7%): awaryjność silników benyznowych jest wyższe niż w przypadku diesla. Co 4 zgłoszona awaria w ciągu roku dotyczy wewnętrznego uszkodzenia silnika np. planowanie głowicy, pęknięte tłoki. 

  • Hybryda (28,6%): silniki hybrydowe mają dosyć wysokie prawdopodobieństwo awarii, co może być zaskakujące, biorąc pod uwagę zaawansowaną technologię stosowaną w hybrydach.

  • Benzyna + LPG (29,5%): ten rodzaj silnika ma najwyższe prawdopodobieństwo awarii. Oznacza to, że w przypadku samochodów wyposażonych w instalację gazową możemy zaoszczędzić na paliwie, jednak później możemy być nareżeni na koszty związane z remontem silnika. 

 

Jak dbać o silnik benzynowy?


Silnik benzynowy jest jednym z najpopularniejszych rodzajów silników stosowanych w samochodach. Aby zapewnić mu długą żywotność i sprawne działanie, ważne jest regularne dbanie o niego i przestrzeganie kilku prostych zasad.

Po pierwsze, regularnie sprawdzaj i wymieniaj olej silnikowy. Olej silnikowy jest niezbędny do smarowania wszystkich ruchomych części silnika i zapobiegania ścieraniu się elementów. Dlatego należy regularnie sprawdzać jego poziom i konsystencję oraz wymieniać go zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. 

Kolejnym ważnym elementem jest również filtr oleju. Filtr oleju zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do silnika i utrzymuje olej w czystości. Należy regularnie sprawdzać stan filtra oleju i wymieniać go.

Należy również regularnie sprawdzać i wymieniać filtry powietrza i paliwa. Filtr powietrza zapewnia dostarczenie czystego powietrza do silnika, co jest niezbędne do efektywnego spalania paliwa. Natomiast filtr paliwa zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do układu paliwowego silnika, co może spowodować jego uszkodzenie.

Dodatkowo, warto regularnie sprawdzać stan świec zapłonowych i wymieniać je w razie konieczności. Świece zapłonowe są niezbędne do zapłonu mieszanki paliwowej w cylindrach silnika, dlatego ich prawidłowe działanie jest kluczowe dla efektywnego działania silnika. Do czego  może doprowadzić awaria świec zapłonowych? .

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem dbania o silnik benzynowy jest regularne sprawdzanie stanu chłodziwa silnikowego i przepłukiwanie układu chłodzenia. Chłodziwo silnikowe zapewnia odprowadzanie ciepła z silnika i zapobiega jego przegrzewaniu się. Dlatego należy regularnie sprawdzać jego poziom i ewentualnie uzupełniać lub wymieniać w razie konieczności.

 

Co wymienić po zakupie samochodu?

Na podstawie 50 000 obsłużonych zgłoszeń awarii, wiemy, że wymiana elementów eksploatacyjnych po zakupie auta jest niezbędna. Wpływa to nie tylko na żywotność naszego auta, ale również na nasze bezpieczeństwo. Na poniżej grafice przedstawiamy zalecenia dotyczące wymiany elementów eksploatacyjnych po zakupie auta. Oczywiście, czas wymiany, okres może się różnić w zależności od danego modelu i marki auta. Natomiast sprawdzenie w warsztacie samochodowym konieczności wymiany poniżych elemntów może uchronić nasze auto przed poważną awarią. 

Ile kosztuje wymiana części eksploatacyjnych w silniku benzynowym?

Koszty związane z regularną wymianą części eksploatacyjnych w silniku benzynowym mogą wahać się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od czynników takich jak: marka samochodu, model, wiek, czy sama budowa silnika. Będąc przed zakupem samochodu, warto wziąć pod uwagę nawet średnią kosztów wymiany części eksploatacyjnych w silniku benzynowym. Pamiętajmy, że są to elementy, których regularna wymiana zapewni dłuższą żywotność naszego samochodu.

Średni koszt wymiany części eksploatacyjnych w silniku benzynowym:

  1. Jednorazowa wymiana oleju silnikowego – przeważnie od 200 do 350 zł
  2. Wymiana filtru oleju – około 250 zł
  3. Wymiana filtru powietrza – przeważnie od 60 do 150 zł. Filtr powietrza jest istotny dla prawidłowego działania silnika, więc jego regularna wymiana jest kluczowa.
  4. Wymiana filtru paliwa – od 150 do 300 zł. Filtr paliwa chroni silnik przed zanieczyszczeniami, dlatego należy go regularnie wymieniać
  5. Wymiana świec zapłonowych – od 250 do 400 zł. Świece zapłonowe są istotne dla zapłonu mieszanki paliwowej w silniku, dlatego ich regularna wymiana jest kluczowa dla utrzymania odpowiedniej wydajności silnika. Warto zauważyć, że w przypadku problemów z demontażem, koszt ten może wzrosnąć nawet do 1000 zł.

Średni koszt wymiany wszystkich elementów eksploatacyjnych w silniku benzynowym może kosztować od około 900  do 1500 zł. Oczywiście koszt ten może być zróżnicowany w zależności od rodzaju i marki samochodu, lokalizacji warsztatu oraz innych czynników. 

Kupując samochód używany, zawsze istnieje pewne ryzyko związane z jego stanem technicznym oraz historią serwisową. Mimo starań sprzedawcy, nigdy nie możemy być całkowicie pewni, czy wszystkie wymagane części eksploatacyjne zostały właściwie wymienione i czy samochód był odpowiednio utrzymywany przez poprzedniego właściciela. Pamiętaj, że regularne konserwacje i wymiana części eksploatacyjnych są kluczowe dla utrzymania samochodu w dobrej kondycji i minimalizowania ryzyka awarii. Dlatego też, jako nowy właściciel samochodu używanego, powinieneś być gotowy na konieczność przeprowadzania regularnych przeglądów technicznych oraz wymiany niezbędnych części eksploatacyjnych, aby zapewnić sobie komfortową i bezpieczną jazdę.

Gdzie kupić dobre auto używane? 

Na stronie samochodyzgwarancją kupisz auto u sprawdzonego Sprzedawcy samochodów używanych. Program samochodyzgwarancja.pl tworzy sprawdzeni sprzedawcy, którzy spełniają określone zasady:
1. W cenie auta znajduje się już roczna Gwarancja GetHelp.pl o wartości 1000 pln.
Kupując samochód od Naszych Partnerów, otrzymasz nie tylko sprawdzony pojazd, ale także dodatkową ochronę w postaci rocznej Gwarancji. Oznacza to, że jeśli w ciągu pierwszego roku od zakupu coś się stanie z Twoim autem to zajmie się tym GetHelp.pl. 
2. Tylko sprawdzeni Sprzedawcy 
Program samochody z Gwarancją powstał po to, żeby połaczyć Klientów, którzy chcą kupić samochód u sprawdzonego sprzedawcy z rzetelnymi, zweryfikowanymi firmami. Z tego powodu współpracujemy tylko z 3% wszystkich firm zajmujących się sprzedażą samochodów. 
3. Tylko rzetelne opinie od Klientów
Program daje możliwość wyrażenia opinii tylko od prawdziwych Kupujących. 

Więcej o samochodyzgwarancją.pl czytaj  .

 

Ochrona silnika - Gwarancja na samochód używany

Podsumowując, troszczenie się o silnik benzynowy wymaga regularnej konserwacji i dbania o wszystkie jego elementy. Dzięki temu zapewnimy mu długą żywotność i sprawne działanie przez wiele lat. Pamiętajmy, że dbanie o silnik to inwestycja w bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Oczywiście powyższe rady pomagają nam przedłużyć żywotność silnika. Niestety mimo dbania o silnik, może on ulec awarii. Tym bardziej,że nigdy nie wiemy, jak poprzedni właściciel dbał o silnik lub wymieniał elementy eksplotacyjne. Awaria to nagłe zaprzestanie prawidłowej pracy danego elementu i niestety nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy ona powstanie. A jak wszyscy kierowcy wiedzą, awaria auta powstaje w najmniej odpowiednim momencie. Właśnie dlatego, Gwarancja GetHelp.pl chroni Cię na wypadek awarii auta, które powstaną po jego zakupie. Dodatkowo w ramach  możesz otrzymać auto zastępcze na okres 5 dni!  To Gwarancja zapewni Ci pokrycie kosztów zakupu części, robocizny, holowania i auta zastępczego, czyli tego co jest niezbędne do naprawy pojazdu i zachowania Twojej mobilności. Gwarancja Grand dostępna jest zarówno u naszych Partnerów jak i w GetHelp.pl. Jeśli jednak kupiłeś samochód, który ma nie więcej niż 7 lat i przebieg do 150 000 kilometrów, możemy zaoferować Ci Gwarancję Master, która dostępna jest tylko w GetHelp.pl. Gwarancja ta obejmuje dodatkowo układ elektryczny, elektroniczny, systemy komfortowe, bezpieczeństwa, multimedia oraz nawigację.Odpowiednia jest nawet dla najbardziej wymagających klientów. 

Więcej korzyści z Gwarancji możesz .
 

Chcesz wiedzieć o Gwarancji więcej? Wejdź na: 

Gwarancje, których oczekują Klienci. 

Nowy sposób obsługi awarii, czyli Easy Way 

 3 fakty, którymi zaskoczy Cię Gwarancja na samochód używany. 

Podziel się