Uwaga! To się psuje: układ wtryskowy

Uwaga! To się psuje: układ wtryskowy

Układ wtryskowy, zwany poprawnie wtryskowym układem zasilania silnika spalinowego, jest odpowiedzialny za sposób dostarczania paliwa do silnika spalinowego. Same wtryskiwacze to jedne z najbardziej awaryjnych podzespołów w dzisiejszych samochodach a średni koszt zakupu jednego sięga ponad 2000 pln!

  • za 14% awarii odpowiada układ paliwowy z wtryskiwaczami
  • średni koszt zakupu 1 wtryskiwacza to ponad 2000 pln

 

Jaką rolę pełnią wtryskiwacze?
Jakie są objawy awarii wtryskiwaczy?
Jaki jest koszt naprawy wtryskiwaczy?

Co powoduje szybkie zniszczenie wtryskiwaczy?

Na te właśnie pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.
 

Jaką rolę pełnią wtryskiwacze?
Wtryskiwacz to element hydraulicznego systemu wtrysku paliwa. Jego zadaniem jest dostarczanie odpowiednich dawek paliwa do komory spalania i jednocześnie zapewnienie właściwego rozpylania paliwa. Całym procesem steruje komputer, który ustala, jaką dawkę paliwa wtryskiwacz ma dostarczyć do komory spalania. Jej wielkość jest zależna od chwilowego zapotrzebowania, czyli od tego, czy kierowca w danej chwili jedzie spokojnie albo bardzo dynamicznie.

W silnikach wysokoprężnych paliwo zapala się po wymieszaniu z gorącym, sprężonym powietrzem. Zimny silnik wymaga na początku pracy wspomagania przez świece żarowe, które podgrzewają komorę spalania.

 

Jakie są objawy awarii wtryskiwaczy?

Wśród objawów, które mogą świadczyć o uszkodzonych wtryskiwaczach, możemy wymienić:
- spadek mocy silnika
- nierówna praca silnika
- dymienie na czarno bądź biało
- silnik gaśnie na jałowym biegu
- problemy z odpaleniem silnika na ciepło
- problemy z odpaleniem silnika na zimno
- zwiększone zużycie paliwa, szarpanie lub specyficzne stuki z silnika
 

Nawet przy pierwszych objawach awarii wtrysku, na desce rozdzielczej może zapalić się żółta kontrolka „check engine” koloru czerwonego, która uniemożliwia dalszą jazdę. W takich przypadkach nieoceniona pozostaje gwarancja GetHelp.pl w ramach której firma gwarancyjna zorganizuje holowanie do warsztatu oraz zapewni pokrycie kosztów naprawy, które w przypadku awarii wtryskiwaczy są bardzo wysokie!

Jaki jest koszt naprawy wtryskiwaczy?
Już pierwsze objawy wadliwej pracy wtryskiwaczy są ostrzeżeniem, aby udać się do warsztatu. Ignorowanie niepokojących objawów może spowodować uszkodzenie silnika. Przez "lejące wtryskiwacze" może dojść do wypalenia tłoków lub zatarcia turbosprężarki. Zniszczeniu ulec może również pompa wtryskowa lub filtr cząstek stałych. W takich przypadkach wizyta w warsztacie samochodowym kończy się dużym szokiem dla właściciela auta, gdy dowiaduje się jakie są koszty naprawy. Im nowsza technologia zastosowana w silniku tym droższa jest jakakolwiek naprawa układu wtryskowego. Koszt naprawy zaczyna się od kwot rzędu kilku tysięcy złotych, a nierzadko kończy się na kilkunastu tysiącach. Na szczęście istnieje szansa alternatywnej regeneracji, nie wymagającej wymiany całych wtryskiwaczy. Zamiast płacić kilka tysięcy złotych za nowy wtryskiwacz można go wyczyścić lub wymienić jego zużyte elementy. W ramach gwarancji MASTER GetHelp.pl zapewnia bezgotówkową naprawę wtryskiwaczy na którą właściciel pojazdu otrzymuje dodatkowe 12 miesięcy gwarancji.
Pamiętać jednak należy, że profesjonalna regeneracja możliwa jest tylko w najlepszych firmach, które muszą dysponować bardzo drogim wyposażeniem. Jednym z jego elementów jest stół probierczy, który służy do testowania wtrysków (mierzy się na nim dawki oraz sprawdza pomiar przelewów).

Niestety nie wszystkie wtryskiwacze można naprawić, czasami konieczny jest zakup nowych elementów. Poniżej przykładowa wycena kosztów naprawy wtryskiwacza dla samochodu BMW 320.

Dzięki gwarancji Grand naprawa dla Klienta była bezgotówkowa. GetHelp.pl pokrył koszty naprawy auta :)

Co powoduje szybkie zniszczenie wtryskiwaczy?
Wtryskiwacze w silniku wysokoprężnym można „zamordować” w ciągu kilku minut. Wystarczy zatankować zanieczyszczony olej napędowy na podrzędnej stacji benzynowej (albo kupiony z nielegalnego źródła). Druga sprawa to omyłkowe wlanie benzyny zamiast oleju napędowego. Nierealne? Nie tak do końca. Zdarzały się przypadki omyłkowego zatankowania benzyny przez roztargnionych kierowców albo z dystrybutora, albo z kanistra.

Wtryskiwacze są bardzo czułe na jakość paliwa (zanieczyszczenia, wodę), zatem trzeba zawsze korzystać ze sprawdzonych stacji. Właściciel auta musi też dbać o terminową wymianę filtra paliwa. Poza tym wtryskiwacze zużywają się szybciej w samochodach, eksploatowanych głównie w mieście i na krótkich trasach – taki styl jazdy sprzyja kumulowaniu się zanieczyszczeń, które skutecznie skracają życie nie tylko wtryskiwaczy, ale również filtra cząstek stałych czy turbosprężarki.


Dzięki gwarancji GetHelp.pl zyskujesz:

 

Przeczytaj więcej:
☞ Jak znaleźć ogłoszenie z gwarancją GetHelp.pl?
☞ 7 błędów głównych przy zakupie auta używanego
☞ Zacznijmy od początku... Czym jest gwarancja? Warto mieć gwarancję na samochód używany? Czy gwarancja jest na wszystko?

Podziel się