Jak sprawdzić historię pojazdu?

O tym, że nie warto bać się zakupu używanych samochodów pisaliśmy już we wcześniejszym artykule. Nie zawsze chcemy wiedzieć wszystko, ale przy zakupie używanego samochodu musimy. Historia pojazdu jest najważniejszym elementem, z jakim należy się zapoznać. Pominięcie tego kroku podczas kupna pojazdu może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi. Ukryte wady pojazdu mogą wymagać sporo napraw. Kupując używany samochód czy motocykl warto upewnić się, czy dane, które podaje właściciel są prawdziwe. Czy auto, które chcesz kupić jest powypadkowe? Czy nie jest ono kradzione? Czy ktoś nie grzebał przy liczniku? Jak to sprawdzić? W tym celu skorzystaj z bezpłatnego raportu z Centralnej Ewidencji Pojazdów na historiapojazdu.gov.pl., Dzięki niemu uzyskasz dostęp do aktualnych danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Jest to rejestr prowadzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. W tym artykule doradzimy Ci, jak nie dać się oszukać i dokładnie sprawdzić całą historię pojazdu. Ale przede wszystkim mamy na celu zadbać, abyś nieświadomie nie wsiadł za kierownicę swojego nowego auta, który może zagrażać bezpieczeństwu Twojemu i Twoich najbliższych. Weryfikacja pojazdów ma na celu wycofać z obiegu pojazdy, które mogą zagrażać bezpieczeństwu na drodze.

 

Co to jest usługa „Historia Pojazdu" i kto może z niej skorzystać?

„Historia Pojazdu" to usługa realizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji dla wszystkich, którzy planują zakup używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Dzięki tej usłudze otrzymujemy dane, które pomogą w ocenie stanu technicznego pojazdu, a nawet potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedaży.

Dane techniczne pojazdu z Historii Pojazdu

 

Czy warto sprawdzić historię używanego samochodu przed jego zakupem? 

Tak, tak po stokroć TAK! Sprawdzając historię pojazdu możesz dowiedzieć się, czy auto nie ma przekręconego licznika, nie jest kradzione, czy nie uczestniczyło w wypadku, a także czy posiada ważne ubezpieczenie OC (pojazd, który nie ma ważnego badania technicznego i ubezpieczenia OC, nie może poruszać się po drodze).

Przykładowy raport historii pojazdu

 

Jak sprawdzić historię pojazdu sprowadzonego z zagranicy? 

Na https://historiapojazdu.gov.pl/ możliwe jest sprawdzenie historii pojazdów krajowych jak i zagranicznych. Dane na tej stronie zaczerpnięte są z zewnętrznych systemów i pochodzą między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i niektórych krajów europejskich – na przykład Belgii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii. Można je sprawdzić bezpłatnie, warunkiem jest Profil Zaufany, który trzeba posiadać.

 

WAŻNE!

Jeśli sprawdzasz pojazdy zagraniczne, korzystając z Profilu Zaufanego należy pamiętać, że w ciągu godziny możesz wyszukać max 20 pojazdów. 

 

Jakie informacje znajdziesz w raporcie Historii pojazdu? 

➢ Ważność badania technicznego oraz ubezpieczenia OC.

➢ Kto jest właścicielem – firma, organizacja, czy osoba prywatna.

➢ Liczbę właścicieli pojazdu od momentu zarejestrowania w Polsce.

➢ Czy pojazd jest wyrejestrowany lub kradziony.

➢ Dane techniczne (np. pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa, itp.).

➢ Stan licznika (dane gromadzone od 2014 roku).

➢ Informację czy pojazd był czasowo wycofany z ruchu i ponownie dopuszczony do ruchu po czasowym wycofaniu.

➢ Czy pojazd służył jako taxi?

➢ Itd. 

Oś czasu historii pojazdu

 

Co musisz przygotować aby sprawdzić pojazd?

1. Numer rejestracyjny.

2. Numer VIN.

3. Datę pierwszej rejestracji.

Dane znajdują się w dowodzie rejestracyjnym. Aby sprawdzić dane zagraniczne pojazdu, którego nie ma w CEP, przygotuj również dane do logowania na swój profil zaufany. 

 

Jak sprawdzić historię pojazdu, krok po kroku? 

1. Wejdź na stronę usługi Historia Pojazdu.

2. Wpisz w odpowiednie miejsca kolejno:

         a. numer rejestracyjny,

         b. numer VIN,

         c. datę pierwszej rejestracji pojazdu, który chcesz sprawdzić.

3. Kliknij przycisk Sprawdź pojazd.

4. Informacje wyświetlą się natychmiastowo.

 

Wyświetlone informacje można pobrać w formacie PDF, a następnie je wydrukować. Należy pamiętać, że wydrukowane informacje nie są dokumentem urzędowym! Co to oznacza? Oznacza to, że sąd czy urząd może nie uznać takiego dokumentu jako dowód w sprawie. 

 

Ciekawostka: Carfax sprawdzi historię pojazdu tylko po podaniu numeru VIN! 

CARFAX to ponad 35 lat doświadczenia w historii pojazdów. Można tu sprawdzić auta z USA, Kanady oraz Europy. Jest to komercyjna usługa internetowa, która dostarcza raporty dotyczące historii pojazdów używanych jak i lekkich ciężarówek dla konsumentów głównie amerykańskich i kanadyjskich. Wystarczy podać tylko numer VIN. Strona posiada bazę danych ponad 28 miliardów rekordów historycznych z 20 krajów europejskich, USA i Kanady oraz każdego dnia jest wzbogacana o nowe informacje.

Podziel się