2023 rok - najniższa sprzedaż używanych aut osobowych od 10 lat.

Koniec lata i mało optymistyczne dane płynące z gospodarki nie napawają radością. Dane sugerują, że gospodarka w 2023 roku nieznacznie tylko urośnie. Jaki to ma wpływ na sprzedaż używanych samochodów? 

Ogólnoświatowa sytuacja polityczno-gospodarcza w ostatnich 3 latach nie była łatwa. Jak przewidują eksperci kolejne lata również nie będą należały do bezproblemowych. Postanowiliśmy zatem przeanalizować, jak zmieniła się sprzedaż używanych samochodów osobowych w ciągu ostatnich lat, wyciągnąć odpowiednie wnioski i zastanowić się nad przyszłymi działaniami, które realnie ułatwią prowadzenie biznesu samochodowego. 

Wzrost importu używanych samochodów w sierpniu 2023 o ponad 15% w porównaniu do sierpnia 2022 wydaje się być bardzo optymistyczny. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę import od stycznia do sierpnia możemy spodziewać się, że w całym 2023 roku do Polski z importu trafi około 700 000 używanych osobówek, czyli najmniej od 2013 roku! 

Wykres 1: Dane dotyczące importu używanych samochodów osobowych w latach 2013-2023.

Jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy? Wojna, inflacja, nowy ład, coraz skromniejsze budżety Polaków? To odpowiedzi, które nasuwają się na myśl jako pierwsze. Niestety nie jest to jeden “słabszy rok” bo import a co za tym idzie sprzedaż od 5 lat systematycznie spada. W 2023 w porównaniu do 2018 będzie mniejsza o około 300 tysięcy, czyli ponad 30%. Statystycznie oznacza to, że co 3 firma sprzedająca używane samochody musiałby zostać zamknięta.  Co ciekawe, największy spadek, bo ponad 20% ma miejsce w ostatnich 2 latach. 

Czy będzie lepiej? Niestety wskaźnik motoryzacji z 2021 roku pokazuje, że statystycznie w Polsce mamy więcej samochodów na 1 mieszkańca niż bogatsze od Nas państwa Europy Zachodniej. Liczba samochodów znacząco już nie wzrośnie. Oznacza to, że konkurencja pomiędzy sprzedawcami używanych samochodów będzie tylko rosła.Na jednego sprzedawcę będzie przypadała mniejsza ilość Klientów, co za tym idzie transakcji, a w konsekwencji każdy doświadczy zmniejszonej marży. 

Wykres 2: Dane dotyczące ilości samochodów używanych na 1000 mieszkańców wybranych Państw Unii Europejskiej. Link do całego artykułu

A co dzieje się ze sprzedażą nowych samochodów? Jeszcze w 2018 roku do Polski trafiło ponad milion aut używanych a w tym czasie Dealerzy sprzedali nieco ponad 500 000 nowych. Oznacza to, że w 2018 roku na 100 zarejestrowanych nowych aut przypadało 188 używanych. W tym roku będzie to jedynie około 133. Wniosek? W ostatnich 5 latach sprzedaż nowych samochodów pozostaje na stałym poziomie a używanych stale spada. Oznacza to, że Klienci coraz częściej wybierają nowe samochody. 

Wykres 3: Porównanie ilości zarejstrowanych aut nowych i używanych w latach 2018-2023

Trzeba pamiętać, że duże korporacje zajmujące się sprzedażą aut używanych oraz oddziały aut używanych przy ASO mają gigantyczne środki na badania rynku, działania marketingowe i wizerunkowe. Czym w takim razie się wyróżniają i jakie wartości proponują Klientom, że Ci tak chętnie wybierają zakup właśnie u nich? Czy w obliczu kurczącego się rynku i działania dużych graczy, mniejsi sprzedawcy są skazani “na wyginięcie”?

W GetHelp.pl wychodzimy z założenia, że nic nie dzieje się bez konkretnej przyczyny. Są działania, które możemy podjąć już, jako cała branża wspólnie stawić czoła nieuniknionym trudnościom. Musimy tylko chcieć i zrozumieć, że nic nie przyjdzie samo. 

Przeczytaj więcej:
-17 zmian w rękojmi w 2023 roku

Reklama w Internecie - ile kosztuje i co zrobić, aby była skuteczna?

Jak Klienci wykorzystują rękojmię?

 

Podziel się