Zmiana w przepisach! Można jeździć bez dokumentów!

Przełom dla polskich kierowców! Od 1 października 2018 roku, czyli od dzisiaj kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dokumentów podczas jazdy. My jednak radzimy, by mieć ze sobą dowód rejestracyjny oraz polise OC mimo wszystko.

Od dzisiaj podczas kontroli policyjnej jeśli nie będziesz miał przy sobie dokumentów policja nie wyciągnie żadnych konsekwencji. Co nie znaczy, że nie będą mieć wglądu czy je posiadasz. Będą oni korzystać z systemu online i sprawdzać status pojazdu w komputerach zainstalowanych w radiowozach. Co ważne, nie uniknie się kary, jeżeli nie ma się dowodu rejestracyjnego oraz ważnej polisy OC.

Zmiana przepisów nie dotyczy prawa jazdy. Bezwzględnie trzeba posiadać je podczas kierowaniem pojazdu. Jego brak skutkuje zakazem dalszego poruszania się samochodem. Policjant ma prawo, aby wezwać lawetę, by uniemożliwić nam dalszą jazdę.

Do tej pory, jeżeli samochód miał zły stan techniczny policjant zatrzymywał dowód rejestracyjny. A jak to będzie wyglądać od dzisiaj? Informacje o:

- złym stanie technicznym,

- braku wymogu spełniającym przepisy ochrony środowiska,

- zagrożeniu bezpieczeństwa lub porządkowi ruchu drogowemu

będą  zapisywane w systemie informatycznym. Informacje będą przekazywane do Centralnej Ewidencji Pojazdów a kierujący otrzyma pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować organ wydający.

Policjant również ma prawo zapytać gdzie w danym momencie znajduje się dowód rejestracyjny. Wystarczy poinformować, że np. w domu.

Polska Izba ubezpieczeń jednak radzi, by mieć ze sobą chociaż kopię dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC w wersji papierowej lub cyfrowej. Podczas szkody kierujący wymieniają się danymi ubezpieczonymi, więc posiadając ich kopie nie będzie problemu by je podać. Teoretycznie można tez te informacje sprawdzić online w UFB ( Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny), jednak nie zawsze jest taka możliwość. Dlatego najbezpieczniej mieć kopie dokumentów przy sobie.

Przypominamy, że zmiana przepisów dotyczy tylko Polski. Wyjeżdżając za granicę należy mieć wszystkie dokumenty w oryginale przy sobie.

Nie zmienia się również nic jeżeli chodzi o rejestrację pojazdów - musimy w urzędzie odebrać dowód rejestracyjny w formie papierowej. Podczas wizyty na stacji kontroli pojazdów również należy posiadać przy sobie oryginalne dokumenty. Przegląd w dalszym ciągu "wbijany" jest do papierowej książeczki.

W momencie sprzedaży samochodu dowód rejestracyjny przekazuje się w formie papierowej – tak jak było do tej pory.

Co powoduje zmiana przepisów? Na pewno jest to ułatwienie, dla kilku osób, które które korzystają z jednego samochodu- nie muszą cały czas wymieniać się dokumentami.

 

 

Przeczytaj także: 

☞  Co najczęściej GetHelp.pl naprawia w ramach gwarancji?

☞  Ile dodatkowo może kosztować samochód bez gwarancji GetHelp.pl?

☞ Jak Klienci GetHelp.pl zgłaszają awarie?

 

Podziel się