Nowe oznaczenia na stacjach benzynowych!

Od dzisiaj, czyli 12 października 2018 r. w krajach Unii Europejskiej pojawiają się nowe oznaczenia paliw. Obok znanych nam: przekreślonego Pb i On pojawią się nowe. Dzięki tym zmianom, kierowcy będą uniknąć pomyłek podczas tankowania.

Nowe oznaczenia pojawią się we wszystkich stacjach na dystrybutorach i pistoletach a także na wszystkich nowo wyprodukowanych pojazdach. Dopuszczalne jest, by etykiety zawierały dodatkowe informacje zgodne z wymogami krajowymi. Póki co nowe loga nie zastąpią starych, będą jako alternatywa, by kierowcy nie mieli problemów i się przyzwyczaili.

Jak będą teraz wyglądać oznaczenia?

Dla benzyny - E5, E10 i E85 oznaczenia będą przedstawione w kółku. Informacje wewnątrz znaku odnośnie zawartości biokomponentów wynoszą „Exx”, z czego „E” oznacza etanol a „xx” maksymalną ilość etanolu, jaką można stosować w pojeździe.

Dla oleju napędowego - B7, B10 i XTL oznaczenia będą przedstawiane w kwadracie. „B” oznacza biodiesel, liczba obok litery to maksymalna ilość biodiesla dopuszczalna w danym pojeździe. XTL to nierafinowany olej napędowy.

Dla paliw gazowych – H2, CNG, LPG i LNG oznaczenia będą przedstawiane w rombie. H2 to wodór, CNG to sprężony gaz ziemny, LNG to skroplony gaz ziemny a LPG to gaz płynny.

Nowe oznaczenia mają pomóc kierowcom w tankowaniu samochodów na ternie krajów Unii Europejskie. Ujednolicenie oznakowań spowodują, że będąc w innym kraju nie będzie trzeba się zastanowiać co zatankować do swojego auta. Zmienione etykiety pojawią się również poza obszarem unii Europejskiej w: Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii  oraz Turcji.

 

Podziel się