Sprzedaż na Niemca - co to jest i czym grozi?

Wraz z rozkwitem gospodarki powstało wiele różnych branż dzięki którym istnieje powszechny dostęp do dużej ilości dóbr i usług oraz powstają nowe miejsca pracy, co zapewnia wysokie prawdopodobieństwo zatrudnienia lub założenia własnej firmy w określonej niszy.

Szara strefa co to jest? Czy dotyczy również branży motoryzacyjnej?

Transakcje zawierane pomiędzy jednym biznesem, a drugim lub pomiędzy firmą, a klientem indywidualnym podlegają określonemu porządkowi prawnemu. Działalność różnych podmiotów poza tym porządkiem odbywa się w tak zwanej „szarej strefie”, gdzie wszelkie działania o podłożu biznesowym są uznane za nielegalne. Zjawisko dotyczy również branży motoryzacyjnej, w której popularnością cieszy się sprzedaż „na Niemca” (na Szweda, Holendra.. itp.) niosący ze sobą wiele niebezpieczeństwa.

Umowa z Niemcem - na co zwrócić uwagę?

Klient kupuje samochód używany od prywatnego sprzedawcy podpisując z nim umowę, która formalnie jest zapisana na kogoś innego, najczęściej na obywatela Niemiec (lub innego Państwa). Pod względem prawnym umowę kupna-sprzedaży kupujący podpisał z osobą, której nie zna, co jest ogromnym ryzykiem. Okazuje się, że klient wydał ciężko zarobione pieniądze i odbiera auto, którego zupełnie nie zna, ponieważ wszystkie informacje na temat tego pojazdu mogą być nieprawdziwe. Samochód może się okazać „złomem”, w którego włoży się 2 razy więcej pieniędzy niż wydało się na zakup. Dodatkowo nabywca naraża się na nierozliczony leasing czy nawet posiadanie skradzionego auta. Innymi słowy sprzedaż „na Niemca” to nic innego, niż upłynnienie sprzedaży trudnych samochodów i unikanie płacenia podatku VAT przez oszustów. Dla swojego bezpieczeństwa należy zweryfikować dane z niemieckiej umowy kupna sprzedaży samochodu poprzez sprawdzenie dowody osobistego sprzedawcy oraz dokumentów
samochodu. Na kogo spada odpowiedzialność za zakup takiego pojazdu?

Kupno auta z niemiec od handlarza jest mniej ryzykowne

Kupując samochód od kogoś prowadzącego działalność gospodarczą (indywidualny przedsiębiorca, firma) jest pewność, że za wszelkie niezgodności przed kupującym odpowiada ta osoba. Natomiast w przypadku zakupu „na Niemca” tę odpowiedzialność trudno wywalczyć. Właściciel samochodu sprzedał go przez pośrednika, którego danych nie ma w umowie kupna-sprzedaży. Często sprawy np. dochodzenie roszczeń, rozpatrywane są według prawa niemieckiego, jest to trudne i mało opłacalne. Problemy nie kończą się w momencie zakupu samochodu.

Po zakupie auta zazwyczaj zawierana jest umowa ubezpieczeniowa AC. Jeśli dojdzie do kradzieży lub innej szkody to wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe zgodnie z ogólnymi warunkami uzależnia wypłatę odszkodowania od dostania własności, której klient tak naprawdę nigdy nie nabył. Takiego niebezpieczeństwa nie ma w przypadku, gdy kupuje się samochód od legalnie działającego przedsiębiorcy lub firmy.

Prawo stanowi, że do 2 lat od momentu zakupu towaru, jeżeli ujawni się jakakolwiek wada, to klient może dochodzić swoich praw z tytułu rękojmi. Roszczenia kierowane są do sprzedawcy danej rzeczy, więc w przypadku sprzedaży 'na Niemca' możemy składać reklamację w kierunku nawet fikcyjnej osoby i uzyskanie rekompensaty za wady auta jest niemożliwe lub nisce prawdopodobne.

Warto jednak zauważyć, że polubowne załatwienie sprawy ze strony sprzedawców zależy od ich dobrej woli, wymaga dużo czasu i pieniędzy. Zwykle zdarza się tak, że jeśli nie podamy sprawy do sądu, to uzyskanie zadośćuczynienia będzie bardzo trudne. W kodeksie cywilnym znajduje się istotny  zapis 'domniemania wady' zakładający, że wada istniała już w momencie zakupu produktu. Sprzedawca jest zobowiązany udowodnić brak wady w chwili sprzedaży. Kupującemu przysługuje prawo do domniemania wady przez 12 miesięcy, im później od momentu zakupu tym łatwiej sprzedającemu wybronić stanowisko, że wady w chwili zakupu nie było. Czy sprzedawca uzna roszczenia nie zależy od klienta, wtedy można skierować sprawę do sądu, ale pochłania to zarówno czas jak i pieniądze. Co zatem zrobić, aby niepewna rękojmia nie utrudniła dodatko życia? - wykupić Gwarancję GetHelp.pl., którą można znaleźć u sprzedawców z nami współpracujących. Tutaj przeczytasz dlaczego jest lepsza od rękojmi. 

Sfałszowanie umowy kupna sprzedaży samochodu - konsekwencje

Należy podkreślić, że uczestnicząc w procederze sprzedaży „na Niemca” kupujący łamie prawo. Podpisując taki dokument można ponieść odpowiedzialność karną i karno-skarbową. Wliczając składanie nieprawdziwych deklaracji podatkowych i posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami. Trudno także egzekwować prawo konsumenckie i zostaje się z dużym kłopotem samemu. Jeśli dobrowolnie i świadomie kupujący dopuszcza się podpisania umowy na fikcyjnego sprzedawcę, to grozi mu od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Co więcej, wypełnianie dokumentu, na którym widnieje cudzy podpis, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę lub używanie takiego papieru oznacza karę grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do lat 2. 

Klienci szukają samochodów używanych z gwarancją

Dodatkowo można być obciążonym odpowiedzialnością finansową i zostać wezwanym do opłacenia akcyzy. Wybierając samochód od sprzedawców działających legalnie jest gwarancja legalności auta i jego historii, a także można dochodzić swoich praw. Coraz więcej z nich oferuje gwarancje zapewniające dodatkowe bezpieczeństwo i kompleksową pomoc w razie awarii samochodu. Ale inicjatywa nie wychodzi tylko ze strony sprzedających. Klienci sami coraz częściej decydują się na używane auta z gwarancją, aby oszczędzić sobie stresu kiedy dojdzie do nieprzewidzianej sytuacji. W dzisiejszych czasach tempo życia jest niezwykle szybkie, dlatego większość ludzi wykorzystuje mechanizmy, które mają przyspieszyć załatwianie różnych rzeczy. Posiadanie gwarancji na samochód używany to oszczędność czasu tak potrzebna coraz większej ilości kupujących. 

Firma sprowadzająca auta z Niemiec to bezpieczniejsze rozwiązanie

Zdecydowanie warto zapłacić minimalnie więcej, aby nie ściągnąć na siebie problemów karnych i finansowych. Dlaczego cena samochodów od legalnie działających podmiotów jest wyższa? Wynika z opłat, które musi ponieść sprzedawca ściągając pojazd z zagranicy (akcyza), opłacenia podatków i przeglądu technicznego. Przedsiębiorca ponosi też koszty za transport i prowadzenie działalności. Ludzie działający w „szarej strefie” nie ponoszą wymienionych kosztów dlatego sprzedają auta taniej.

Nielegalne praktyki przyczyniają się do utrwalania stereotypu „nieuczciwego handlarza samochodu”, co jest krzywdzące dla wielu legalnie działających sprzedawców, u których pojazd jest sprawdzony, a ewentualnych roszczeń można dochodzić jasną drogą. Tym bardziej, że ilość klientów szukających samochodów używanych wciąż wzrasta. Dane opublikowane przez platformę motoryzacyjną Otomoto pokazują, że 43% osób nieposiadających dotąd samochodu i w większości korzystających z komunikacji miejskiej, chce zakupić samochód używany. Ludzie szukają najchętniej pięcioletnich aut i starszych kosztujących pomiędzy 15, a 25 tys. zł, na które popyt wzrósł aż o połowę (50%).

Należy zauważyć, że przedsiębiorcy starają sprostować oczekiwaniom klientów pomimo wyjątkowo trudnej sytuacji rynkowej. Kryzys, który przyniosła pandemia nie ułatwia im zadania. Wydatki związane z pozyskaniem dobrych samochodów wzrosły, ich różnorodność zmalała, a walka o te najlepsze jest większa. Sytuacja panująca w Europie i na świecie oraz liczne lockdowny w krajach, z których importuje się najwięcej samochodów spowodowały utrudnienia i postawiły nowe wyzwania przed legalnie działającymi sprzedawcami. Lecz kupując u nich samochody można mieć pewność legalności, historii pojazdu i stanu technicznego, a także dochodzenia własnych praw, co jest warte wydania trochę większej sumy pieniędzy niż zakup pojazdu, który może wyczyścić portfel do ostatniego grosza.

Gwarancja GetHelp.pl

Najważniejsze, samochód używany z gwarancją zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo. W razie awarii takiego auta, firma gwarancyjna zajmie się wezwaniem holownika, umówieniem pojazdu do wybranego warsztatu na diagnozę, bezgotówkowym pokryciem kosztów i robocizny. Pakiet gwarancyjny uwzględnia również wydanie samochodu zastępczego na czas naprawy awarii, a obsługa na bieżąco informuje o kolejnych etapach prowadzących do wydania całkowicie sprawnego auta. Dzięki posiadaniu gwarancji klient wezwie pomoc za pomocą jednego przycisku w mobilnej aplikacji iHelp lub wykonując jeden numer telefonu pod numer 515 110 120. Resztą zajmie się obsługa dostępna całą dobę. Więcej informacji o gwarancji można przeczytać tutaj.

Handel na Niemca

Zobacz również:
-
Nasze gwarancje.
- Sprzedaż aut w czasach koronawirusa.
- Jak można bezproblemowo zgłosić awarię?
 

Podziel się