Import aut używanych rośnie?

Jakie auta używane najczęściej kupujemy?

Jakie auta używane sprowadzamy do Polski? Skąd jest największy import aut używanych? Na co stawiają Polacy przy wyborze auta używanego? Pandemia znacznie wpłynęła na import samochodów używanych do Polski. Na otomoto, olx i innych ogłoszeniach motoryzacyjnych, możemy poznać wiele ofert sprzedaży aut osobowych. W 2021 roku zarejestrowano łącznie 939 906 samochodów pochodzących z importu, czyli o 10,8% więcej niż w 2020 roku. 

 
Innymi słowy, co drugie auto używane będzie miało usterkę, która zawsze wiąże się z wysokimi kosztami napraw. Co kosztuje najwięcej? Pobierz RAPORT AWARYJNOŚCI i zobacz sam. Skąd wiedzieć, czy dany samochód używany ulegnie awarii? Trudno znaleźć odpowiedź na to pytanie, ponieważ nawet sprawdzenie auta przed zakupem przez fachowców Autoryzowanych Stacji Obsługi lub niezależnych warsztatów da tylko chwilową pewność co do sprawności pojazdu. Ale nie wszystko stracone – a wręcz wszystko może być odzyskane. Posiadając gwarancję GetHelp.pl zaoszczędzisz koszty naprawy awarii i czas poświęcony na szukanie holownika oraz mechanika. Gwarancje obejmują nawet 15-letnie samochody, dlaczego jest to ważne?

W kontraście do spadku liczby importowanych samochodów, wzrósł ich średni wiek – który pod koniec ubiegłego roku wyniósł 12 lat i jeden miesiąc, a benzyniaków o rok więcej (13 lat i miesiąc). Auta używane sprowadzone w 2020 roku były średnio o 2 miesiące młodsze, a roczniki 2006, 2007 i 2008 były najbardziej popularne zarówno wśród sprzedawców samochodów używanych, jak i wśród kupujących takie pojazdy.

Gwarancje GetHelp.pl wystawiamy na 15-letnie auta, ponieważ aż 51,6% importowanych pojazdów to właśnie starsze samochody z silnikiem benzynowym, a liczba aut z dieslem systematycznie spada. Pojazdy elektryczne stanowią niewielki odsetek sprowadzanych samochodów (0,14%). Zobacz dedykowaną Gwarancję do 15-letnich aut używanych.

Jeżeli chodzi o import samochodów używanych, wśród nich wciąż królują te sprowadzane z Niemiec. Na drugim miejscu uplasowały się auta ściągnięte z Francji, a ostatnie miejsce podium do samochody importowane z Belgii. Najmocniej ucierpiał import aut używanych z Włoch, co ma oczywiście związek z globalną sytuacją pandemiczną. W 2020 roku tych pojazdów sprowadzono o 28,1% mniej niż w 2019 roku. Dzięki temu, na popularności zyskały samochody zza oceanu. Najpopularniejszym źródłem importu aut używanych do Polski pozostają niezmiennie Niemcy z udziałem blisko 60 proc. 


 

Najpopularniejsze sprowadzone modele samochodów używanych uwielbiane przez Polaków. Reprezentantów tych trzech modeli zostali sprowadzono do Polski w 2021 r. w liczbie większej niż 20 000 egzemplarzy. 

 

1. Audi a4 w ilości 28 173 sztuk. Co widzą w nich polscy kierowcy?

Polacy oprócz ekonomiki i użyteczności cenią sobie również klasę i luksus. O najchętniej kupowanych autach używanych czytaj TUTAJ. Audi a4 jako auto osobowe, daje satysfakcję z jazdy, ale nie nadwyręża finansów. Wielu uważa, że „ma to coś”, mocny, dynamiczny i dobrze się prowadzi. Dodatkowo, Audi a4 cechuje się bardzo dobrym dostępem do części. Kolor czarny w Polsce jest kolorem prestiżowym, dlatego czarne Audi a4 jest najbardziej rozchwytywane. Auto klasy Premium w dostępnej cenie stanowi hit na rynku samochodów używanych w Polsce.


 

Awaria silnika - ponad 11 000 zł

Za to hitem w GetHelp.pl był koszt naprawy awarii silnika, który wyniósł ponad 11 000 zł. W aucie nie było kompresji na drugim cylindrze. Awaria silnika czyli serca samochodu jest zawsze problematyczna, dlatego każda nawet podstawowa gwarancja GetHelp.pl ma w swoim zakresie dwa najważniejsze podzespoły samochodu – silnik (jego wewnętrzne uszkodzenia) oraz skrzynię biegów. Każdy klient niezależnie jaką gwarancję posiada, ma możliwość rozszerzyć ją w terminie do 3 dni. Dzięki temu takie awarie GetHelp.pl może pokrywać bezgotówkowo. Wystarczy poprosić o indywidualne warunki rozszerzenia gwarancji, dzięki czemu kwotę limitu jednorazowej naprawy można zwiększyć 2, 3, a nawet 5-krotnie.

 

2. Ople w ilości 95 144 egzemplarzy. Dużą liczbę wśród nich stanowi Opel Astra - 26 824 sztuk. 
Polscy kierowcy uważają kompaktowego Opla za niemal tak kultowe auto jak Volkswagen Golf. Samochód jest tak samo popularny wśród klientów indywidualnych, jak i flot. Dlaczego Polacy interesują się używanymi Oplami?

W przypadku jednego z najpopularniejszych modeli na polskich drogach słowo klucz to kompromis. Czyli samochód zawiera w sobie po trochu każdej z cech – wszechstronności, komfortu, dynamiki, ekonomii i oczywiście wyglądu.Jakie wyposażenie aut używanych Polacy cenią najbardziej - czytaj tutaj. Przysłowie mówi, że nie jeden mechanik zna ten samochód lepiej niż własną żonę.  Dodatkowo, wielki popyt od startu produkcji spowodował rozwój rynku części zamiennych, których wybór aktualnie jest nieograniczony. Za czym oczywiście idzie bezproblemowa naprawa awarii w warsztacie współpracującym z GetHelp.pl. Duży wybór części jest również wynikiem tego, że Opel Astra dzieli płytę podłogową i inne podzespoły z drugim modelem – Oplem Zafira.

 

3. Volkswageny w ilości 25 254 , którzy w Polsce mają wciąż wielu miłośników. Dlaczego?

Zaczynając od początku, czyli od roku 1967 celem firmy Volkswagen było stworzenie ekonomicznego i nowoczesnego samochodu, co parę lat później doprowadziło do pojawienia się na rynku pierwszego modelu Golfa, którego sława nie słabnie do dziś. Kolejne generacje łączy nawiązanie do klasycznej estetyki, a rozwiązania utrzymywane w następnych edycjach wpisały się na stałe do podstawy samochodowego designu. Popularny, nowoczesny, ale zachowujący nutkę historii Golf wciąż rozkochuje nowych właścicieli, których przy zakupie przyciąga ekonomiczność utrzymania auta i jazdy. Jeśli planujesz zakup auta używanego to tylko z Gwarancją GetHelp.pl u sprawdzonego Sprzedawcy. Na razie żaden inny model nie podbił serc Polaków na tak wiele lat i nie ma przesłanek wskazujących, żeby w najbliższym czasie się to zmieniło.

Awaria skrzyni biegów - 6000 zł

Jednak statystyki pokazują, że nie są to bezawaryjne auta. Średnia roczna awaryjność Volkswagena Golfa wynosi 49%. GetHelp.pl nie raz miało styczność z awariami tych samochodów, jeden z najdroższych kosztów naprawy był oszacowany na 6000 zł, awarii uległa skrzynia biegów. Właściciel samochodu miał szczęście, ponieważ wykupił gwarancję Premium, a wciągu 3 dni od zakupu dokupił rozszerzenie swoich limitów, dzięki temu bez gotówko pokryliśmy pełen koszt naprawy awarii.

 

Podsumowując, import samochodów używanych do Polski opiera się głównie o auta sprowadzane z Niemiec. Mają one przewagę wśród Polaków z wielu względów. Jednych przyciąga klasyczny design, ekonomika jazdy i użytkowość. Drugich pociąga dynamiczna jazda i prestiż w dostępnej cenie. Pomimo, że są to stosunkowo dobre samochody, to nie ma aut bezawaryjnych i awarię czasami potrafią być naprawdę kosztowne. Gwarancje GetHelp.pl zapewnie nie tylko pokrycie kosztów naprawy zgodnie z zakresem gwarancji, ale także bezpieczeństwo, spokój ducha i całodobową pomoc. 

 

Zobacz również:
Jakie są objawy awarii silnika?
Jak zgłosić awarię samochodu?
Które auta zepsują się jako perwsze?

Podziel się