Import aut używanych 2020

Jakie samochody wybierają Polacy?

Artykuł opisuje:

Pandemia znacznie wpłynęła na import samochodów używanych do Polski. W 2020 roku liczba sprowadzonych aut odbiegała znacznie od blisko miliona osiąganego rok czy dwa lata temu. W 2020 roku łącznie sprowadzono 1 009 184 używanych aut, w tym 848 154 samochodów osobowych i dostawczych o masie do 3,5 t. Stanowi to spadek aż o 16% w stosunku do roku 2019.

 
Innymi słowy, co drugie auto używane będzie miało usterkę, która zawsze wiąże się z wysokimi kosztami napraw. Skąd wiedzieć, czy dany samochód używany ulegnie awarii? Trudno znaleźć odpowiedź na to pytanie, ponieważ nawet sprawdzenie auta przed zakupem przez fachowców Autoryzowanych Stacji Obsługi lub niezależnych warsztatów da tylko chwilową pewność co do sprawności pojazdu. Ale nie wszystko stracone – a wręcz wszystko może być odzyskane. Posiadając gwarancję GetHelp.pl zaoszczędzisz koszty naprawy awarii i czas poświęcony na szukanie holownika oraz mechanika. Gwarancje obejmują nawet 15-letnie samochody, dlaczego jest to ważne?

W kontraście do spadku liczby importowanych samochodów, wzrósł ich średni wiek – który pod koniec ubiegłego roku wyniósł 12 lat i jeden miesiąc, a benzyniaków o rok więcej (13 lat i miesiąc). Auta używane sprowadzone w 2019 roku były średnio o 2 miesiące młodsze, a roczniki 2006, 2007 i 2008 były najbardziej popularne zarówno wśród sprzedawców samochodów używanych, jak i wśród kupujących takie pojazdy.

Gwarancje GetHelp.pl wystawiamy na 15-letnie auta, ponieważ aż 51,6% importowanych pojazdów to właśnie starsze samochody z silnikiem benzynowym, a liczba aut z dieslem systematycznie spada (48,18%). Pojazdy elektryczne stanowią niewielki odsetek sprowadzanych samochodów (0,14%).

Jeżeli chodzi o import samochodów używanych, wśród nich wciąż królują te sprowadzane z Niemiec, których udział wyniósł 57,5%. Na drugim miejscu uplasowały się auta ściągnięte z Francji (10,3%), a ostatnie miejsce podium do samochody importowane z Belgii (7%). Najmocniej ucierpiał import aut używanych z Włoch, co ma oczywiście związek z globalną sytuacją pandemiczną. W 2020 roku tych pojazdów sprowadzono o 28,1% mniej niż w 2019 roku. Dzięki temu, na popularności zyskały samochody zza oceanu.


 

Najpopularniejsze sprowadzone marki samochodów i modele uwielbiane przez Polaków. Reprezentantów tych trzech modeli zostali sprowadzono do Polski w 2020 r. w liczbie większej niż 20 000 egzemplarzy. 

 

1. Audi a4 w ilości 28 051 sztuk. Co widzą w nich polscy kierowcy?

Polacy oprócz ekonomiki i użyteczności cenią sobie również klasę i luksus. Używane Audi a4 daje im satysfakcję z jazdy, ale nie nadwyręża finansów. Wielu uważa, że „ma to coś”, mocny, dynamiczny i dobrze się prowadzi. Dodatkowo, Audi a4 cechuje się bardzo dobrym dostępem do części zamiennych, które są bardzo tanie. Kolor czarny w Polsce jest kolorem prestiżowym, dlatego czarne Audi a4 jest najbardziej rozchwytywane. Auto klasy Premium w dostępnej cenie stanowi hit na rynku samochodów używanych w Polsce.


 

Awaria silnika - ponad 11 000 zł

Za to hitem w GetHelp.pl był koszt naprawy awarii silnika, który wyniósł ponad 11 000 zł. W aucie nie było kompresji na drugim cylindrze. Awaria silnika czyli serca samochodu jest zawsze problematyczna, dlatego każda nawet podstawowa gwarancja GetHelp.pl ma w swoim zakresie dwa najważniejsze podzespoły samochodu – silnik (jego wewnętrzne uszkodzenia) oraz skrzynię biegów. Każdy klient niezależnie jaką gwarancję posiada, ma możliwość rozszerzyć ją w terminie do 3 dni. Dzięki temu takie awarie GetHelp.pl może pokrywać bezgotówkowo. Wystarczy poprosić o indywidualne warunki rozszerzenia gwarancji, dzięki czemu kwotę limitu jednorazowej naprawy można zwiększyć 2, 3, a nawet 5-krotnie.

2. Volkswageny w ilości 93 688 egzemplarzy. Wśród nich aż 23 902 to Volkswageny Golfy, którzy w Polsce mają wciąż wielu miłośników. Dlaczego?

Zaczynając od początku, czyli od roku 1967 celem firmy Volkswagen było stworzenie ekonomicznego i nowoczesnego samochodu, co parę lat później doprowadziło do pojawienia się na rynku pierwszego modelu Golfa, którego sława nie słabnie do dziś. Kolejne generacje łączy nawiązanie do klasycznej estetyki, a rozwiązania utrzymywane w następnych edycjach wpisały się na stałe do podstawy samochodowego designu. Popularny, nowoczesny, ale zachowujący nutkę historii Golf wciąż rozkochuje nowych właścicieli, których przy zakupie przyciąga ekonomiczność utrzymania auta i jazdy. Pozycja Volkswagena Golfa na rynku samochodów nowych i używanych jest bardzo bezpieczna i stabilna. Na razie żaden inny model nie podbił serc Polaków na tak wiele lat i nie ma przesłanek wskazujących, żeby w najbliższym czasie się to zmieniło.

Awaria skrzyni biegów - 6000 zł

Jednak statystyki pokazują, że nie są to bezawaryjne auta. Średnia roczna awaryjność Volkswagena Golfa wynosi 49%. GetHelp.pl nie raz miało styczność z awariami tych samochodów, jeden z najdroższych kosztów naprawy był oszacowany na 6000 zł, awarii uległa skrzynia biegów. Właściciel samochodu miał szczęście, ponieważ wykupił gwarancję Premium, a wciągu 3 dni od zakupu dokupił rozszerzenie swoich limitów, dzięki temu bez gotówko pokryliśmy pełen koszt naprawy awarii.

3. Ople w ilości 82 583 egzemplarzy. Dużą liczbę wśród nich stanowi Opel Astra - 23 107 sztuk. Polscy kierowcy uważają kompaktowego Opla za niemal tak kultowe auto jak Volkswagen Golf. Samochód jest tak samo popularny wśród klientów indywidualnych, jak i flot. Dlaczego Polacy interesują się używanymi Oplami?

W przypadku jednego z najpopularniejszych modeli na polskich drogach słowo klucz to kompromis. Czyli samochód zawiera w sobie po trochu każdej z cech – wszechstronności, komfortu, dynamiki, ekonomii i oczywiście wyglądu. Przysłowie mówi, że nie jeden mechanik zna ten samochód lepiej niż własną żonę.  Dodatkowo, wielki popyt od startu produkcji spowodował rozwój rynku części zamiennych, których wybór aktualnie jest nieograniczony. Za czym oczywiście idzie bezproblemowa naprawa awarii. Duży wybór części jest również wynikiem tego, że Opel Astra dzieli płytę podłogową i inne podzespoły z drugim modelem – Oplem Zafira.

Awaria silnika - 10 000 zł

Bezproblemowa naprawa, ale czy zawsze taka tania? To kwestia dyskusyjna. Pewnego razu zgłosił się do nas klient z awarią swojego Opla Astra. Okazało się, że doszło do nieszczelności pierścieni na tłokach silnika, której naprawa wynosiła 10 000 zł. Mimo, że kwota naprawy była bardzo duża to właściciel samochodu nie musiał za nią płacić nawet złotówki, ponieważ miał do swojego samochodu wykupioną gwarancję Grand, która zapewnia bezgotówkową naprawę nawet do 30 000 zł.

Podsumowując, import samochodów używanych do Polski opiera się głównie o auta sprowadzane z Niemiec. Mają one przewagę wśród Polaków z wielu względów. Jednych przyciąga klasyczny design, ekonomika jazdy i użytkowość. Drugich pociąga dynamiczna jazda i prestiż w dostępnej cenie. Dużą zaletą jest ogromny wybór części zamiennych przy różnych rodzajach aut. Pomimo, że są to stosunkowo dobre samochody, to ich awarie się zdarzają i czasami potrafią być naprawdę kosztowne. Gwarancje GetHelp.pl stanowią nie tylko wsparcie finansowe w takich sytuacjach. Ale także bezpieczeństwo, spokój ducha i pomoc w nagłych wypadkach.

 

Zobacz również:
Jakie są objawy awarii silnika?
Jak zgłosić awarię samochodu?
Które auta zepsują się jako perwsze?

Podziel się