Jesień tuż tuż... sprawdź jak bezpiecznie jeździć!

Jesień zbliża się do nas dużymi krokami. Chłodne poranki, dłuższe wieczory, mgły i deszcze. Jesień dla kierowców, to jedna z trudniejszych pór roku. Dni są krótsze a drogi są mokre. GetHelp.pl przypomina  na co zwrócić uwagę podczas jazdy, by było bezpiecznie.

Dni stają się krótsze w porównaniu do letnich. Najtrudniejsze warunki  do jazdy są właśnie rano i wieczorem, gdy pojawia się półmrok. Zwłaszcza gdy pada deszcz i drogi są mokre. Warto pamiętać, że droga hamowania się wtedy wydłuża i łatwo można wpaść w poślizg.  Jeżdżąc wczesnym wieczorem i porankami widoczność jest słabsza, piesi stają się dla nas mniej widoczni, dlatego ważne jest by skupić się podczas jazdy aby nic nas nie zaskoczyło na drodze. A co z liśćmi, których jest pełno i które cały czas spadają? Trzeba być również czujnym pod tym względem. Liść może dostać się między oponę a nawierzchnię co spowoduje słabszą przyczepność i nawet ABS może nie zadziałać. Liście również przykrywają nierówną powierzchnię lub dziury w drodze przez co możemy uszkodzić samochód. A połączenie liści na drodze  i opadów deszczu równa się jak jazda po oblodzonej drodze – jest  bardzo ślisko. W takiej sytuacji należy unikać gwałtownego hamowania, nagłych zakrętów i zachować bezpieczny odstęp od samochodu jadącego przed nami.

Niedługo zaczną się przymrozki, które najczęściej występują nocą i rankiem. Przy temperaturze od 0 do -3 stopni droga pokryta jest cienkim lodem. Jest to tzw. czarny lód, który jest niebezpieczny, gdyż jest niewidoczny gołym okiem. Niepokój kierowcy może wzbudzić:  błyszcząca nawierzchnia oraz brak charakterystycznego odgłosu tarcia koła o asfalt. Wtedy najlepiej delikatnie zahamować, by sprawdzić sytuacje na drodze.

Innym częstym zjawiskiem są gęste mgły podczas których widoczność jest bardzo ograniczona. Auto należy prowadzić zachowując bezpieczną odległość przed jadącym przed nami samochodem. Należy pamiętać o stosowaniu świateł przeciwmgielnych. Światła przeciwmgielne włączamy, gdy widoczność spada poniżej 50  metrów. Jeżeli warunki się poprawią wyłączamy te światła, gdyż mogą one oślepiać innych kierowców.

Należy uważać również, gdzie parkuje się samochód. Jesienią pojawiają się żołędzie, które mogą uszkodzić samochód. Pozostawiając samochód pod dębem ryzykujemy, że żołędzie spadną i poobijają nam auto lub uszkodzą szybę.

Dlatego nie daj się zaskoczyć jesieni! smiley Ostrożność i dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze to podstawa bezpiecznej jazdy smiley

Podziel się