Jak kupić używany samochód? 7 błędów głównych przy zakupie.

W ostatnim czasie internet oraz media społecznościowe zasypywane są różnego rodzaju akcjami typu: sprawdź jak samochód który chcesz kupić wyglądał wcześniej. Pokazywane są ogłoszenia sprzedaży samochodów zwykle bezwypadkowych, zazwyczaj z małym przebiegiem i głównie „godnych polecenia”. Oczywiście obok mamy też zdjęcia samochodu z czasów kiedy był tuż po wypadku, miał większy przebieg.  Takie patologie oczywiście powinny być piętnowane i dodatkowo ścigane przez organy państwowe i to z urzędu.

Zwróćmy jednak uwagę na coś innego. Wszystkie tego typu akcje koncentrują się na pokazaniu konkretnego samochodu i otoczce, której hasło przewodnie to: handlarz/komis/sprzedawca używanych samochodów to samo zło.

Po przeanalizowaniu wielu tego typu ofert możemy dojść do wnisoku, że podstawowym błędem wielu kupujących samochody używane jest:

1. Brak weryfikacji sprzedawcy od którego kupujemy pojazd

Co ciekawe w większości samochody przedstawione na zasadzie porówniania są wystawione przez „osoby prywatne” co ma na celu po pierwsze zdjęcie z siebie jakiejkolwiek odpowiedzialności, a po drugie wprowadzenie Klienta w błąd. Oczywiście nie możemy powiedzieć, że wszystkie tego typu oferty to potencjalne „miny”.  Powinniśmy jednak zwrócić uwagę, że w tego typu artykułach co do zasady nie pojawiają się duże i znane Auto Komisy. Na przykład takie które mają w ofercie kilkadziesiąt lub kilkaset samochodów, stały adres itp. A to w ich przypadku ryzyko jest największe, ponieważ sprzedają dużo samochodów, a co za tym idzie więcej muszą ich kupić. Dlatego też przed zakupem samochodu warto sprawdzać od kogo kupujemy. Jest to o tyle ważne, że kupując od legalnie działającej, dużej firmy zawsze mamy szanse na dochodzenie swoich praw. Kupując u tzw. „ukrytego handlarza”, godząc się często na zaniżone kwoty na fakturach, lub braki w dokumentacji narażamy się na utratę pieniędzy. Więcej piszemy o tym TUTAJ. 

2. Jazda próbna 

Najlepszym sposobem na sprawdzenie stanu pojazdu w praktyce jest jazda próbna. Ważne jest, aby nie ograniczyła się ona do przejechania kilku metrów po placu parkingowym. Dużo lepiej jest odbyć chociaż kilkunastominutową jazde testową o różniej prędkości. Ważne, aby jazda próbna była wykonana przez samego nowego nabywcę auta . Pozwala to „na własnej skórze” przekonać się, jak zachowuje się zawieszenie, skrzynia biegów lub jak głośno pracuje silnik. 

3. Określenie stanu technicznego pojazdu

Stan techniczny pojazdu z roku na rok jest coraz lepiej dokumentowy. Po numerze VIN pojazdu możemy sprawdzić jego dotychczasową historię. Brak weryfikacji historii to spory błąd, tym bardziej że w erze Internetu jest to niezwykle proste. Sprawdź sam, jak łatwo sprawdzić historię auta - KLIK.

4. Nie porównanie ofert sprzedaży 

Na rynku samochodów używanych jest coraz więcej ofert sprzedaży aut. Przy tak ważnym zakupem nie warto kierować się pośpiechem lub emocjami. Nie wątpliwie zabezpieczeniem czy zakupie auta używanego jest dodatkowa Gwarancja GetHelp.pl, która chroni na wypadek awarii auta. Jeśli auto używane posiada dodatkową Gwarancję GetHelp.pl świadzczy to również o wiargodności Sprzedawcy. O Gwarancji GetHelp.pl możesz poczytać TUTAJ. 

5. Pominięcie aspektów prawnych

Jedną z 3 rzeczy po zakupie auta jest rejestracja i ubezpieczenie pojazdu. Nie możemy pominąć tego faktu, ponieważ UFG może nałożyć wysoką karę za brak aktywnej polisy OC. Sprzedającego pojazd powinniśmy dopytać o aktywną polisę OC, kartę pojazdu oraz historię serwisową. 

6. Nieprawidłowo wyliczony budżet 

Na nasz wymarzony samochód odkŁadaliśmy przez kilka miesiecy? W końcu się udało i jedziemy po wybrany pojazd. I tu musimy się zatrzymać. Kupując auto używane powinniśmy wziąć pod uwagę, że może on wymagać dodatkowe wkładu finansowego. Zobacz, najmniej awaryjne modele. Pamietaj! Po zakupie auta używanego konieczna jest wymiana filtrów, olei oraz rozrządu (jeśli sprzedawca nie ma potwierdzenia wymiany rozrządu). Co zrobić po zakupie auta używanego? Piszemy, TUTAJ. 

7. Niedostosowanie auta do potrzeb

Kupując auto używane, konieczne jest, abyśmy w pierwszej kolejności określili potrzeby. Rodzina z dziećmi raczej nie będzie miała szansy zmieścić się w sportowego coupé, para sinlgii nie będzie kierowała się przy zakupie samochodem w combi z dużym bagażnikiem, a pracownik budowy, który wozi sprzęt budowlany nie kupi małego miejsckiego auta. Dlatego określenie potrzeb jest ważniejsze od względów estetycznych. 

Warto ograniczyć ryzyko. 

Tak naprawdę, każdy zakup pojazdu wiąże się z pewnym ryzykiem. Można nawet kupić zupełnie nowy samochód z salonu, a później mieć z nim sporo kłopotów. Ryzyko możesz ograniczyć, poprzez zakup auta używanego z Gwarancją GetHelp.pl.
W ramach Gwarancji zyskujesz:

 

 

Przeczytaj koniecznie:
Jak roszerzyć Gwarancję?
☞ Procedura zgłoszenia awarii do GetHelp.pl
​☞ Gwarancja Grand - aż 30 000 PLN na naprawę Twojego samochodu
 

 

Podziel się