Z życia wzięte – gesty i pozycje policjanta na skrzyżowaniu

W dzisiejszym artykule firma GetHelp.pl chciałaby zwrócić uwagę pieszych oraz kierowców na policjantów kierujących ruchem drogowym. Powszechne skojarzenie tych drugich na widok osoby mundurowej na skrzyżowaniu zawsze sprowadza się do jednego – do korków. Ludzie często mylnie oceniają pracę policjanta, sądząc, że rzekomo zamiast ułatwić im jazdę, tylko ją utrudnia. Jak to jednak wygląda od środka?

Zgodnie z zasadami, policjant jest najważniejszą osobą na skrzyżowaniu. Kierowcy mają obowiązek wykonywać polecenia wydawane przez mundurowego bądź inną jednostkę upoważnioną do kierowania ruchem na skrzyżowaniu. Do takich przykładowych osób należą:

 • Policjant
 • Żołnierz Żandarmerii Wojskowej lub wojskowego organu porządkowego
 • Funkcjonariusz Straży Granicznej
 • Inspektor Inspekcji Transportu Drogowego
 • Umundurowany Inspektor kontroli skarbowej lub funkcjonariusz celny
 • Strażnik gminy
 • Pracownik kolejowy na przejeździe kolejowym
 • Osoba działająca w imieniu zarządcy drogi
 • Kierujący autobusem szkolnym w miejscach postoju obejmujących przestrzeń wsiadania i wysiadania uczniów
 • Ratownik górski
 • Strażnik leśny lub funkcjonariusz Straży Parku
 • Strażnik Państwowej Straży Pożarnej

Sygnały dawane przez policjanta mają pierwszeństwo przed światłami oraz znakami drogowymi a nawet prawem o ruchu drogowym – zasadzie prawostronnego ruchu drogowego.

Uwaga: należy pamiętać, że obecność policjanta nie zawsze wiąże się z wyłączeniem obowiązywania wszystkich znaków drogowych -  obejmuje tylko i wyłącznie znaki mówiące o pierwszeństwie ruchu. Dla przykładu znak zakazu skręcania obowiązuje nadal, tak samo jak znak zakaz zatrzymywania pojazdu w odległości mniejszej, niż 10 metrów od skrzyżowania.

Sygnały policjanta kierującego ruchem drogowym nie zawsze są proste i łatwe w odczytaniu. W celu zwrócenia na nie uwagi, firma GetHelp.pl przedstawia kilka z takich podstawowych gestów, którymi posługuje się kierujący skrzyżowaniem.

 

 

 1. Pierwsza postawa policjanta stojącego bokiem daje do zrozumienia, iż ruch jest otwarty. Pozycja ta odpowiada zielonej sygnalizacji świetlnej.
 2. Policjant stojący bokiem z uniesioną prawą ręką odpowiada żółtej sygnalizacji świetlnej. Oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie. Wyjątek stanowi sytuacja, w której zatrzymanie pojazdu przed wjazdem na skrzyżowanie nie mogłoby się odbyć bez gwałtownego hamowania. Wówczas kierowca może swobodnie przejechać.
 3. Postawa mundurowego stojącego twarzą lub plecami do kierowcy jest odpowiednikiem sygnału czerwonego. Jest to całkowity zakaz wjazdu na skrzyżowanie.
 4. Policjant stojący twarzą lub plecami do kierowcy z uniesioną prawą ręką jest odpowiednikiem czerwonego i żółtego światła. Jest to informacja sygnalizująca wznowienie ruchu za dosłownie parę chwil.
 5. Wyciągnięcie jednej ręki w bok, wskazuje kierowcom określony kierunek jazdy, np. nakazuje skręcić w lewo.

 

Powyższa lista obejmuje tylko kilka podstawowych przykładów, którymi najczęściej posługują się policjanci. Takich gestów jest o wiele więcej, dlatego ważnym jest, aby nigdy nie ignorować żadnego z nich! Mundurowy kierujący ruchem nie robi tego dla własnej przyjemności, tym bardziej nie jego zamiarem jest specjalne utrudnianie ruchu drogowego. Chce przede wszystkim pomóc – sprawnie i bezpiecznie przekierować wszystkie pojazdy przez skrzyżowanie. Kierowco pamiętaj – zawsze zwracaj uwagę policjanta i stosuj się do jego poleceń na skrzyżowaniu. Zamiast bezmyślnego ignorowania i zaburzania rytmu ruchu, staraj się współpracować z osobą nadzorującą ruch na skrzyżowaniu. Pamiętaj – to wszystko dla zachowania bezpieczeństwa!

Podziel się