Coś stuka i puka? Może to być problem z kołem dwumasowym.

W tym tygodniu dostaliśmy zgłoszenie awarii aplikacją mobilną, że cos stuka w aucie pana Sebastiana.  Objawy, jakie nam zasygnalizował, to stukanie w momencie naciśnięcia sprzęgła oraz głos tarcia „blachy o blachę”. W momencie dodawania gazu autem trzęsło i „klekotało”. GetHelp.pl przyjął zgłoszenie awarii i umówił pana Sebastiana do warsztatu, który specjalizuje się w naprawie aut Volvo XC60. Diagnozę, jaką otrzymaliśmy brzmiała: uszkodzenie koła dwumasowego. Jak wiadomo, GetHelp.pl pomaga zawsze swoim klientom, dlatego pokrył koszt naprawy tzw. „dwumasy”.

Co to jest koło dwumasowe?

Koło dwumasowe wchodzi w skład układu napędowego. „Dwumasa” tłumi drgania skrętne podczas pracy silnika. Do tej pory zadaniami tymi zajmował się tłumik drgań umieszczony przy tarczy sprzęgła, lecz wzrost sił, przeciążeń i minimalizacja masy po stronie skrzyni biegów spowodowały konieczność przeniesienia tłumika drgań skrętnych na koło zamachowe. Jeszcze niedawno koło dwumasowe było zarezerwowana dla dieslów, jednakże dziś trafia również do wielu samochodów z silnikiem benzynowym. Korzyść, jaka płynie z koła dwumasowego, to niewątpliwie tłumienie drgań podczas jazdy. Oprócz tego zmniejsza hałas i szarpanie w momencie małych prędkości obrotowych. Dodatkowym atutem jest zmniejszenie zużycia paliwa podczas jazdy. Koło dwumasowe chroni również układ korbowo-tłokowy silnika, skrzynię biegów oraz inne elementy. Gdyby nie „dwumasa” doszłoby do przyspieszonego zużycia panewek, w skrzyni biegów niszczyłyby się synchronizatory oraz koła zębate.

Przyczyn uszkodzenia koła dwumasowego może być wiele, m.in. jazda na niskich obrotach czy też nieumiejętne korzystanie ze sprzęgła.

O tym, że mamy problem z kołem dwumasowym mogą świadczyć takie objawy jak: pisk przy redukcji biegów czy też stuki przy dodawaniu i odejmowania gazu ( co zgłaszał pan Sebastian) a także klekotanie i pukanie na tzw. „luzie”.

Jak wiadomo naprawa koła dwumasowego jest wysoka i niejeden kierowca „złapał się za głowę”, gdy usłyszał taką diagnozę w swoim aucie. Na szczęście pan Sebastian miał kupione auto z gwarancją GetHelp.pl i za naprawę nie poniósł żadnych kosztów. A GetHelp.pl po raz kolejny pomógł w naprawie auta.

Podziel się